Blog

Energetické nároky na cvičení, proč je silovka a vzpírání na začátku lekce a jaké zvolit potréninkové jídlo | Nejen CrossFit

29. června 2020

Z čeho bereme energii při tréninku a jak ji doplnit? Z jakého důvodu jsou skills, silová část a vzpírání na začátku lekce a ne až na konci? A co si dát po tréninku k jídlu a proč?

(Pokračování textu…)

Předtréninkové jídlo, jak využít 10 minut času před tréninkem a cheating | Nejen CrossFit

16. června 2020

Co sníst před tréninkem, abychom měli dostatek energie, ale nebylo nám těžko? Co dělat v gymu, když přijdu na trénink a mám 10 minut navíc? „Cheating“ při tréninku aneb udělám toho radši míň, ať to mám dřív hotový. Je to problém, čemu to vadí a jak se k tomu stavíme my?

(Pokračování textu…)

Max Shatsko – baví mě sledovat, jak se neustále zlepšuji

2. června 2020

Maxe můžete v gymu potkat většinou v ranních hodinách, kdy pod taktovkou koučky Lucie poctivě polyká tréninkové dávky. Mimo CrossFitového tréninku využívá i služeb nutričního coachingu. Jak se Max dostal ke CrossFitu, jak vidí svůj tréninkový posun a jak upravil svůj jídelníček, aby se cítil zdravější a mohl se dále zlepšovat? (Pokračování textu…)


6 tipů jak efektivně posílit imunitu

5. dubna 2020

V dnešní době je více než kdy jindy důležité mít silnou imunitu. Náš organismus pak lépe odolá jednak potenciální nákaze, ale pomůže nám ubránit se i ostatním stresorům. (Pokračování textu…)


CrossFit = kruhový trénink! Nebo ne?

24. února 2020

Považuješ CrossFit a “kruháče” za synonymum? Co mají společného a co rozdílného? A který je vhodný pro tebe? (Pokračování textu…)


Musím být fit na CrossFit?

21. ledna 2020

Chceš vyzkoušet lekce CrossFitu, ale necítíš se dost v kondici a fit? Vůbec se nemusíš bát. CrossFit je úplně pro každého.. (Pokračování textu…)


Aleš Kosík – chtěl bych cvičit ještě dalších 20 let

13. ledna 2020

Aleš je ztělesněním pořekladla: „věk je jenom číslo“. V 51 letech se cítí lépe, než když mu bylo 30. Má tajný recept, jak na to? Co všechno změnil, kolik shodil a proč se už nebojí plavat v moři? (Pokračování textu…)


Přerušovaný půst – co to je a jaké má výhody?

25. listopadu 2019

Je zdravé každý den několik hodin hladovět? Může nám to přinášet benefity, nebo naopak uškodit? Jaké druhy přerušovaného půstu máme? Měl bys ho vyzkoušet i ty? (Pokračování textu…)


Jak najít ztracenou motivaci?

11. listopadu 2019

Začneš se hýbat. Chodíš nadšeně na každý trénink. Jen jeden skončí, už se těšíš na další. Cítíš se dobře ve svém těle, neustále se zlepšuješ, jsi spokojený. Pak přijde moment, kdy se ti na tréninky tolik nechce a někdy bys radši zůstal doma. Jak vrátit zpátky tréninkové nadšení? (Pokračování textu…)


Andrea Skolková – Dokážete cokoliv, když tomu budete věřit

30. října 2019

Bojíte se přijít na první hodinu CrossFitu? Stejné pocity před pár lety zažívala i Andy. Dneska je CrossFitovou trenérkou a závodnicí. (Pokračování textu…)


Proč je potřeba absolvovat OnRamp Program?

8. října 2019

Na OnRampu se dozvíš co CrossFit obnáší a naučíš se techniku cviků. Proč na skupinové lekce v klasickém fitku můžeš chodit hned, ale před vpuštěním na lekce CrossFitu musíš absolvovat OnRamp? (Pokračování textu…)


Jak si vybrat osobního trenéra

17. září 2019

Přemýšlíš o tom, že si najdeš osobního trenéra, abys svých cílů dosahoval rychleji? Důležité je sáhnout po tom “pravém”. Čeho si při hledání trenéra všímat a jak při finálním výběru nešlápnout vedle? (Pokračování textu…)


Proč bych měla cvičit s činkou? Nestane se ze mě chlap?

27. srpna 2019

Žiješ také v omylu, že po jednom zvednutí činky nabereš 10 kilo svalů a ose a kotoučům se vyhýbáš obloukem? Bojíš se proto přijít na CrossFit? V pěti bodech ti jednoduše vysvětlíme, proč bys čince měla dát šanci a jakto, že o svou ženskou figuru nepřijdeš. (Pokračování textu…)


Méně je někdy více aneb trénuj s rozumem

6. srpna 2019

Setkal se s tím asi skoro každý z nás. Ať už kvůli snaze o co největší progres, touze rychle zhubnout nebo prostě z lásky k pohybu trénoval každý den, případně i několikrát denně, strávil v gymu několik hodin a při sezení v práci nebo doma nemyslel na nic jiného, než na to, kdy si zase půjde zasportovat. Opravdu ale platí “čím více, tím lépe” a větší objem tréninku nás posouvá k lepším výsledkům? (Pokračování textu…)


Pavel Pluhař – neumím si už představit, že bych necvičil

16. července 2019

Hokejbalovou kariéru pověsil před čtyřicítkou na hřebík a před dvěma lety objevil CrossFit. Když nemusí pracovně pryč, je Pavel v gymu třikrát týdně. Co pro něj cvičení znamená, v čem mu pomohlo a proč mu vyhovují osobní tréninky? (Pokračování textu…)


Vytváření nových návyků, aneb proč často selháváme?

9. července 2019

Ze zkušeností všichni dobře víme, že naučit se novou věc není mnohdy vůbec jednoduché. Každý už někdy použil oblíbené fráze typu: od zítra začínám, od pondělí začínám, nebo tu úplně nejoblíbenější (milovníci novoročních předsevzetí jistě odpustí) – začínám od nového roku. Jednu věc mají tyto fráze společnou. Člověk, který je užívá, ve většině případů po čase selže a to i přesto, že si dobře uvědomuje, že by měl ve svém životě něco změnit. (Pokračování textu…)


EPOC – co to je a v čem je pro nás důležitý

2. července 2019

Chceš využít tréninkový efekt na maximum a pálit i po tréninku co nejvíc kalorií? Spoustu energie spálíme během samotného sportování. Víš ale, že naše tělo pálí energii i po tréninku? A že můžeš ovlivnit to, jaké množství kalorií po tréninku spálíš, skladbou a intenzitou tvého tréninku? (Pokračování textu…)


Scaling aneb úprava tréninku na míru

18. června 2019

CrossFit je naprosto pro každého. Může se mu věnovat zdravý dvacetiletý sportovec, čtyřicetiletý úředník po operaci ramene nebo šedesátiletá důchodkyně. A to právě díky Scalingu, neboli úpravě tréninku tak, aby byl vhodný pro každého z nás. (Pokračování textu…)


6 pravidel zdravého stravování

11. června 2019

Mnoho lidí si myslí, že správně nastavený jídelníček stojí a padá na vhodně nastavené energetické a živinové bilanci (jednoduše řečeno na tom, kolik toho sníme). Ve vidině a rychlé honbě za vysněným zhubnutím 10 kilogramů hledáme nejrůznější výživové “experty”, nutriční specialisty, nebo poradce na výživu, kteří nám sestaví dokonalý a zázračný jídelníček vypočítaný na gram přesně. (Pokračování textu…)


Chci se hýbat! Ale jak začít?

4. června 2019

Začnu se hýbat! Ale až zítra…
Začátky jsou vždycky nejtěžší. První krok ke změně se jeví jako ten nejdelší, nejkomplikovanější, a často ho dlouze odkládáme. Jinak tomu není ani u rozhodnutí začít sportovat. Jak přestat hledat výmluvy a začít se věnovat pohybu tak, aby nám to vydrželo? (Pokračování textu…)


František Hanovec – 5 let CrossFit Pardubice

28. května 2019

Před pěti lety se začala psát historie pardubického CrossFitu. Za zrodem gymu stál i František Hanovec neboli Hany. Po celých pět let je to on, kdo se stará o to, abychom si každou minutu v gymu užívali, vše šlapalo, tréninky byly přínosné a vedené kvalitními trenéry. Jak vypadala éra 2014 – 2019 očima právě Hanyho? Na co se můžeme v gymu těšit do budoucna? (Pokračování textu…)


Snídaně a její nutriční timing

21. května 2019

Říká se, že snídaně je základem úspěšného dne. Patříte mezi skupinu lidí, kteří si ráno bez snídaně nedovedou představit, nebo ji prostě a jednoduše vynecháváte? V dnešním článku se zaměříme na toto první jídlo dne a vysvětlíme si, jak k němu vlastně přistupovat z hlediska nutričního timingu. (Pokračování textu…)


CrossFitový výlet do Jeseníků

14. května 2019

Cílem CrossFitu je být připraven na vše, co nás v běžném životě může potkat. V gymu máme navíc super kolektiv, a tak občas organizujeme hromadné výlety do české přírody. Po podzimním výšlapu na Sněžku jsme tentokrát vyrazili na dvoudenní výlet do Jeseníků. (Pokračování textu…)


Proč číslo na váze zůstane vždy jenom číslem

23. dubna 2019

S následujícím příběhem se většina z nás už někdy setkala: stoupneme si doma na váhu a naše první myšlenka vypadá asi takto: „Myslím, že bych měl/a shodit minimálně 5 kilogramů. No nic, je na čase začít držet nějakou dietu a více cvičit.“ Po týdnu hladovění a 10 naběhaných kilometrech si na váhu stoupneme znovu a zjistíme, že se vlastně nestalo vůbec nic. Takto se motáme v začarovaném kruhu, dokud nenastane konec roku a nezačne ten nový, protože do něho už určitě vstoupíme s lepším předsevzetím a tentokrát to vyjde. (Pokračování textu…)


Eva Harantová – V 38 letech se cítím lépe než ve dvaceti

9. dubna 2019

To, že v gymu panuje neustále dobrá nálada, je z velké části zásluhou našich členů, kteří rozdávají úsměvy na všechny strany a cvičení si užívají. Jednou takovou věčně usměvavou členkou je i Evča Harantová. Jaký je její recept na spokojenost? Co jí zaválo z aerobiku na CrossFit a proč je teď nedílnou součástí jejího života? Jak jí CrossFit pomohl po porodu? (Pokračování textu…)


Vzpírání a jeho přínos pro trénink

2. dubna 2019

Když jde o vzpírání, lidé se dělí na dva tábory. Na ty, co ho milují a ty, co by se bez něj na CrossFitu obešli. Proč má vzpírání v CrossFitovém tréninku nezastupitelné místo? V čem všem nám pomáhá? Jak z něj udělat svou silnou stránku? (Pokračování textu…)


Krátký report CrossFit Challenge Pardubice – Hradec Králové

13. března 2019

9.3.2019 náš gym hostil přátelské klání mezi CrossFit Pardubice a CrossFit Hradec Králové. Užili jsme si den plný cvičení, zábavy a následně i dobrého jídla a pití. Jak celý den probíhal? Jak klání dopadlo? Co bylo pro účastníky největším překvapením? (Pokračování textu…)


Tomáš Volf – čerstvě po OnRampu

19. února 2019

Před účastí na hodinách CrossFitu si každý musíme projít osmihodinovým kurzem techniky – tzv. OnRamp Programem. Tomáš Volf miloval pohyb vždy, k návštěvě gymu se ale odhodlával dlouho. Od prvního OnRampu byl za toto rozhodnutí moc rád a nyní CrossFit navštěvuje s nadšením. Jaká je cesta z posilovny od strojů do CrossFitového gymu plného nových výzev? (Pokračování textu…)


Předtréninkové jídlo – na co nezapomenout a čemu se raději vyhnout

5. února 2019

Výsledek tvého tréninkového snažení a to, jak se na tréninku cítíš, může významně ovlivnit tvoje strava těsně před tréninkem. Jak, proč, kdy a co před odchodem na trénink sníst, aby ses při cvičení cítil skvěle a měl dostatek energie? (Pokračování textu…)


Drahomíra Bačkorová – Nebojte se vystoupit z komfortní zóny

15. ledna 2019

Drahomíra „Dráža“ Bačkorová je zapálená CrossFiťačka, nadšená jogínka, editorka a redaktorka Českého rozhlasu a inspirativní osobnost. Minutová výdrž ve stojce v prostoru, striktní shyby ani půlmaratón pro ni nepředstavují nepřekonatelný problém. Jak se dostala ke CrossFitu, co si myslí o propojení CrossFitu a jógy a jak se naučila perfektní stojku? (Pokračování textu…)


Jak konečně naplnit novoroční předsevzetí

1. ledna 2019

Se začátkem nového roku obvykle přemýšlíme nad tím, co se nám v uplynulém roce povedlo a co jsme naopak mohli udělat lépe. Kdo si nedá několik novoročních předsevzetí, jako by nebyl. Je předsevzetí vhodná forma impulsu ke změně? Jak se zařídit, abychom nových cílů opravdu dosáhli? (Pokračování textu…)


7 tipů, jak se o Vánocích opět nepřejíst

18. prosince 2018

Speciálně o vánočních svátcích je jídla všude plno. Na stole číhá mísa plná cukroví všeho druhu, celý dům je provoněn smaženým kaprem, v lednici se chladí mísa s bramborovým salátem a na trzích nás vábí vůně svařeného vína. Pokud se snažíme žít zdravě, nechceme se přejídat hlava nehlava, nacpat do sebe tisíce kalorií a trpět další dny na bolesti břicha. Svátky si přece můžeme užít i jiným způsobem než sezením s plným břichem u prázdných talířů. (Pokračování textu…)


6 způsobů, jak během Vánoc nepřijít o kondičku

11. prosince 2018

Blíží se vánoční svátky, které trávíme v rodinném kruhu u dobrého jídla, pití a pohádek. Mnozí z nás ale řeší, jak může několikadenní nicnedělání ztížit následný návrat ke cvičení. Co o svátcích dělat, aby první návštěva gymu byla co nejpříjemnější? (Pokračování textu…)


Extra Work – co dělat mimo skupinové lekce

4. prosince 2018

Zbývá Ti čas navíc po tréninku, nemáš čas jít na skupinovou lekci nebo pro sebe prostě chceš udělat něco navíc, ale tápeš v tom, co zařadit za trénink, aby Ti to k něčemu bylo?

Občas se dostaneme do situace, kdy nám časové možnosti nedovolí jít cvičit v čase skupinových lekcí, a musíme do gymu zavítat sami. Druhá situace je ta, že už máme za sebou skupinovku, ale cítíme se dobře a chtěli bychom pro svůj trénink udělat ještě něco. Najít si na internetu náhodný WOD který se nám zrovna bude líbit a odjet ho ale není úplně to pravé ořechové. Zkus to efektivněji! (Pokračování textu…)


Odpočinek jako nedílná součást tréninku

20. listopadu 2018

Trénuješ pravidelně několikrát týdně, tréninky Tě baví a znatelně se neustále posouváš a zlepšuješ. Najednou ale přijde zlom, na tréninky se Ti tolik nechce, nedochází k žádným zlepšením (ba naopak) a necítíš se dobře. Možná je potřeba zvolnit. (Pokračování textu…)


Ivo Zelinka – soutěžím s Ivem, který byl na tréninku včera

13. listopadu 2018

Náš gym navštěvuje spousta výsadkářů. Na první pohled vojáky od ostatních nepoznáte, na tréninku je v uniformě téměř neuvidíte. Pokud s nimi navážete rozhovor, dozvíte se spoustu zajímavých informací a zjistíte, že to jsou lidé se srdcem na pravém místě. Jak CrossFit pomáhá v přípravě vojáků? Můžeme se v české armádě setkat s aplikací CrossFitových tréninků? Odpovědi na tyto i další otázky nám poskytne náš dlouholetý člen podplukovník Ivo Zelinka. (Pokračování textu…)


Aktivity mimo gym

6. listopadu 2018

Ačkoliv je CrossFit všestranný a zahrnuje prvky z mnoha různých pohybových aktivit, jsou sporty, které v gymu úplně tak provozovat nejde. Kterým sportům stojí za to se mimo gym věnovat a proč?

Jakmile začneme s CrossFitem, můžeme mít pocit, že pohybový repertoár na trénincích je tak bohatý, že není potřeba dělat další sporty. Je pravda, že CrossFit nás rozvíjí všestranně a ve všech základních pohybových doménách, ale ostatní sporty jsou pro nás i přesto přínosné. Procvičíte v nich totiž některé oblasti (vytrvalost, přesnost, hbitost, …) jiným způsobem než při CrossFitu a to vás může posunout jak v CrossFitu, tak v běžném životě. Navíc zabráníte stereotypu, dostanete se do jiného prostředí (velmi často i do venkovního) a užijete si zábavu v kolektivu. Z tohoto důvodu zařazujeme i do gymových akcí různorodé aktivity jako výlety do hor, bowling atd. (Pokračování textu…)


Core – důležitý základ pro každý pohyb

23. října 2018

Na tréninku pracujeme na zvýšení síly nohou pro dřepy a vzpírání, budujeme silná záda pomocí shybů a staráme se o sílu ramen všemožnými tlakovými cviky. Zapojujeme ale dostatečně i „core“?

Core (česky střed těla) je zjednodušeně řečeno krunýř nebo korzet, který zevnitř drží naše tělo pohromadě a poskytuje mu oporu. Má za úkol stabilizovat náš trup, pomáhat při udržení rovnováhy, chránit vnitřní orgány, kontrolovat veškeré naše pohyby a vést je správným směrem. Bez silného středu těla se prostě nelze obejít – jak v běžném životě (například při nošení a zvedání břemen, ale i při obyčejné chůzi), tak ve sportu. (Pokračování textu…)


Je CrossFit i pro mě?

9. října 2018

Dlouhým přemýšlením o tom, jestli je pro nás CrossFit vhodný nebo ne, jsme si prošli před první hodinou všichni. Přečtení tohoto článku by vám mohlo hodně pomoci, pokud nad první návštěvou gymu stále váháte.

Cílem CrossFitu je rozvíjet člověka všestranně v deseti základních doménách důležitých pro zdravý a spokojený život. Těmito doménami jsou: kardiovaskulární a respirační vytrvalost, výdrž, svalová síla, dynamická síla, flexibilita, rychlost, koordinace, hbitost, stabilita a přesnost. (Pokračování textu…)


Lucka Kováříková – Zhubla jsem 22 kg za 8 měsíců

2. října 2018

Lucku Kováříkovou zná v gymu téměř každý, ačkoliv se neúčastní skupinových tréninků. Její zápal, neustálá dobrá nálada a pokroky ve snižování váhy i kondičce prostě přitahují pozornost.

Před návštěvou gymu jsem žila tak nějak průměrně, měla jsem za sebou dva dlouhodobé vztahy z toho druhého dvě děti. Zůstala jsem na ně sama. Bylo mi 30 let a nic mě nebavilo. Chodit do práce, dívat se na televizi, uklízet, vařit, hrát si s dětmi. Věděla jsem, že takhle to dál nepůjde, že musím „něco“ dělat. Něco, co mi zlepší náladu, abych měla pak energii na běžnou denní rutinu. V tu dobu, jsem ještě o nějakém cvičení ani neuvažovala. (Pokračování textu…)


Dlouhodobé sezení a jeho vliv na pohyb

17. září 2018

Schválně se zkuste zamyslet nad tím, kolik času denně strávíme vsedě. Ráno se nasnídáme vsedě u stolu. Pracujeme vsedě. Mezi prací a domovem se přemisťujeme autem, kde opět sedíme. A po náročném dni v práci si doma opět sedneme na gauč k televizi. Můžeme se tak dostat i na více než dvanáct hodin denně strávených sezením. Proč bychom se měli snažit sezení co nejvíce omezit? (Pokračování textu…)


Zbavme se stresu – Jak CrossFit ovlivňuje naše mentální zdraví

25. června 2018

Dnešní uspěchaná doba s sebou nese spoustu negativních vlivů. Spěcháme, tak do sebe místo kvalitního jídla nacpeme, co je zrovna po ruce, málo spíme, jsme vystresovaní z práce, nemáme čas se pravidelně hýbat. Výsledkem je pak celá řada zdravotních problémů a komplikací, které nám život ještě více ztěžují.

Jedním z velkých, přitom velmi zřídka zmiňovaných benefitů pravidelného cvičení je vliv na hladinu pociťovaného stresu. 60ti minutová skupinová lekce přinese perfektní odreagování. Vzhledem k tomu, že CrossFitový trénink je koordinačně a kondičně náročnější než třeba běh, je potřeba se soustředit jen na něj, což umožní „vypnout“, potlačit všechny starosti a užít si nejlepší hodinu celého dne. (Pokračování textu…)


CrossFit – skvělá volba pro kluky i pro holky

22. května 2018

V posledních letech nastala velká změna v tom, jaká fitness odvětví dívky a dámy vyhledávají. Dříve byla posilovna a silovější disciplíny doménou mužů, Zumba, jumping, spinning a aerobic doménou žen. Toto rozdělení se naštěstí v poslední době stírá a holky se nebojí zajít si do posilovny nebo začít s CrossFitem. Přišly totiž na to, že se nemusí bát, že by najednou nabraly hrozně moc svalů a vypadaly jako kulturistky, ale zjistily, že jim komplexnější způsob tréninku a zařazení silovějších cviků prospěje a více pomůže zlepšit postavu. (Pokračování textu…)


WarmUp aneb proč je pro nás rozcvička důležitá

19. března 2018

Ačkoli vesměs nejméně oblibená a velmi často opomíjená a odfláknutá část tréninku, dobře provedená rozcvička má celou řadu pozitivních dopadů na náš trénink. Hlavním cílem je zahřát tělo a rozproudit krev, rozhýbat se, aktivovat svalová vlákna, aktivovat centrální nervovou soustavu (CNS) a využít všechny části rozcvičení pro zlepšení našich pohybových vzorů (techniky). (Pokračování textu…)


5 tipů pro lepší spánek

16. ledna 2018

Pořádná regenerace je nedílnou součástí kvalitního tréninku. A dobrý spánek je jedním ze stavebních kamenů regenerace. V noci totiž probíhá celá řada dějů, které ovlivňují jak velký efekt bude mít váš trénink, jak si tělo odpočine a jak se budete další den cítit. (Pokračování textu…)


Jan Černý – CrossFit je pro mě součástí života

21. listopadu 2017

Honza „Black“ Černý je na tréninku vidět i slyšet. Má vždycky plno energie a dobrou náladu, kterou šíří kolem sebe – před tréninkem, během něj i po jeho skončení.

Sport dělám celý život, rodiče mě k tomu aktivně vedli. Lyže, brusle, kolo, plavání – takové ty klasické sporty. Na rozdíl od bráchy jsem od cca 9 let začal s basketbalem, který jsem hrál celý život a pak jsem se stal i rozhodčím.

Na vysoké škole jsem úplně kašlal na to, co jím, kdy jím a v jakém množství. Během týdne jsem byl schopen vypít multipack coca coly, večer jsem snědl velkou Milku a zajedl ji pytlíkem brambůrků. Jedl jsem čínský polívky, špagety s kečupem apod. Až v lednu 2015 jsem si řekl Honzo, tohleto už ne, je potřeba něco změnit a začít jinak. (Pokračování textu…)


Kouzelná tabule a výsledky tréninků

7. listopadu 2017

Dokončit workout a výsledek si zapsat na tabuli, zvyk který najdeme v každém CrossFitovém gymu po celém světě. Jaký má ale tabule význam? Proč jsou pro nás výsledky důležité? A co pro nás vlastně znamenají?

Výsledek na tabuli může sloužit jako zdroj další motivace, jak v sobě najít ještě zbytky síly a udržet vysoké tempo i ke konci tréninku. Ale není to hlavní, co by nás mělo zajímat. Ačkoli prostředí skupinového tréninku je skvělý nástroj, jak se více hecnout a u cvičení sdílet svoje zážitky a emoce s ostatními, každý cvičíme hlavně sami pro sebe. A víc než porovnání s ostatními a jejich výsledky by nás měl zajímat náš osobní progres a naše výsledky. (Pokračování textu…)


Lucie Jiroutková – od aikida ke CrossFitu

26. září 2017

Lucie je s námi prakticky od samého začátku a stala se nedílnou součástí odpoledních tréninků. Je radost s ní trénovat a vidět, jak se neustále zlepšuje a překonává. Když zrovna netrénuje, je vášnivá čtenářka a ještě vášnivěji hraje na společných akcích Dobble.

CrossFit jsem poprvé viděla na YouTube, kde jsem si našla nějaké video. Moc mě to zaujalo a chtěla jsem to zkusit, tak jsem hledala, kam bych mohla zajít, a našla jsem Pardubice nebo Hradec Králové. Ale protože v Hradci byly tréninky jen pozdě večer, tak jsem zvolila Pardubice. To bylo v červnu 2014.

Ještě předtím jsem asi čtvrt roku váhala, jestli vůbec začít. Zkoušela jsem si doma a v posilovně dřepy, kliky apod., protože jsem měla obavy. Teď zpětně už vím, že to bylo zbytečné, protože CrossFit je opravdu pro každého. (Pokračování textu…)


Michal Beránek – největší postava CrossFit Pardubice

12. září 2017

Doslova největší srdcař CrossFit Pardubice s velikostí nohy, na kterou se ani CrossFitová bota nedělá, je hlavním zdrojem dobré nálady a pro mnohé z nás velkým vzorem toho, čeho lze při silné vůli a odhodlání dosáhnout.

S CrossFitem jsem začal už v roce 2012. V té době CrossFit v Čechách tak nějak začínal a já se o něm dočetl někde v časopisu. Hned mě to zaujalo, protože to bylo něco jiného než jen obyčejné fitko, které mě nikdy nebavilo. A zanedlouho potom jsem se dozvěděl, že můj kamarád chodí cvičit do nového gymu v Pardubicích, tak jsem to šel vyzkoušet a už zůstal. (Pokračování textu…)


4 důvody proč mobilizovat

5. září 2017

Hned na úvod je potřeba napsat, že mobilizace v našem pojetí znamená všechny aktivity, které vedou buď k obnovení, zvýšení rozsahu pohybu (svalu, kloubního spojení) nebo podporují, zrychlují regeneraci. To znamená, že sem řadíme klasický strečink (aktivní, pasivní, PNF), foam rolling, masírování lakrosovým míčkem apod. (Pokračování textu…)


Strava – základ života (a tréninku)

21. února 2017

V legendárním článku What is fitness? zakladatele CrossFitu Grega Glassmana, je část s názvem “World-class fitness in 100 words”. Na začátku stojí:

Jezte maso, zeleninu, ořechy a semena, nějaké ovoce, trocha škrobu a žádný cukr. Držte příjem na úrovni, která podporuje trénink, ale ne ukládání tuku.

Určitě není náhodou, že Glassman začíná jídlem a zároveň stravu staví na samý základ své pyramidy, která vyjadřuje teoretický model rozvoje a říká, že pokud máme nedostatky v jakékoli úrovni pyramidy, všechny části nad ní tím utrpí. (Pokračování textu…)


Programming aneb jak vznikají tréninky

24. ledna 2017

Někdy si možná říkáte, proč děláme na tréninku zrovna tohle. A proč jednou cvik děláme s lehkou váhou a jindy po vás chceme naložit si víc. Proč je metcon třeba 8 minut a proč po vás chceme vysokou intenzitu (o té jsme psali tady). Tak jsme pro vás sepsali základní východiska, která bereme v úvahu při vytváření tréninku.

Možná nejdůležitější je myšlenka, s jakou tréninky sestavujeme a pro koho je sestavujeme. Jsme zastánci původního přístupu CrossFitu, tedy být připraven na neznámé a neočekávatelné, být v dobré fyzické a ideálně i psychické kondici a předcházet či eliminovat problémy spojené se současným stylem života (bolesti hlavy a zad způsobené špatným držením těla, jeho oslabením a špatnými pohybovými vzory). Cílem tréninků tedy není připravit se na CrossFitové závody nebo být nejsilnější na světě. Jejich cílem je fitness (=být fit). (Pokračování textu…)


Intenzita a její role v tréninku

17. ledna 2017

Jak všichni víme, CrossFit je constantly varied high intensity funcional movements (tedy neustále se měnící funkční cviky prováděné při vysoké intenzitě). K tomu, co znamená neustále se měnící a funční cviky, se někdy ještě dostaneme. V tomto článku se podíváme na kloub vysoké intenzitě.

Co to vlastně intenzita je?

Intenzita je přesně definována jako Výkon, tzn. síla vynásobená vzdáleností a poté vydělená časem. Vyšší intenzita tedy znamená udělat více práce stejně rychle (více opakování v AMRAPU) nebo stejně práce rychleji (rychlejší Fran), případně obojí. Intenzita znamená jet až na doraz a dát do workoutu vše, co můžeme. Intenzita je to temné místo, do kterého se sem tam při tréninku podíváme. Ale přesně tohle nepohodlí, těch 5 opakování navíc je to, co nás posouvá dál a díky čemu se zlepšujeme. Mimochodem pokud těch nejtěžších poslední pár opakování vynecháte úplně, váš progres bude velmi pomalý až žádný! (Pokračování textu…)


7 nejčastějších dotazů začínajícího (ale i zkušenejšího) CrossFiťáka

9. ledna 2017

… a CrossFiťačky.

1. Jak často mám trénovat?
Tak často, jak tě to bude bavit. Ideální frekvence chodit na CrossFit je 3-4 krát týdně. Pokud přijdeš jednou za 14 dní, nemůžeš čekat, že tě to někam posune a že se budeš výrazně zlepšovat.

2. Je strava důležitá a co vlastně znamená správně jíst?
Strava je základ, na kterém stojí všechno ostatní, a tak je správné stravování to nejdůležitější. O tom jak správně jíst se napsalo hodně. Náš přístup je: „Jez maso a zeleninu, ořechy a semena, některé ovoce, trocha škrobu a žádný cukr. Drž příjem na takové úrovni, která podpoří cvičení, ale ne ukládání tuku.“ V zásadě to znamená jíst jídlo, ne něco, co má na sobě 10ti řádkový výpis složek, ze kterých je vyrobeno. Zároveň to ale neznamená nejíst tuk! Asi nejkomplexnější přístup je Zone Diet (více zde). (Pokračování textu…)