Blog

4 mýty o tréninku a výživě | Nejen CrossFit

21. srpna 2020

Když budu hodně cvičit, tak můžu jíst co chci. Lepek je zlo a do naší stravy nepatří. Naopak ovoce je v pohodě a můžu ho sníst kolik chci. A když holka cvičí s činkami a zvedá větší váhy, tak bude mít strašně svalů a bude mohutná. To jsou hlavní 4 témata, kterým jsme se podívali […]


Ivo Zelinka: Ideální výsadkář má sílu i vytrvalost a musí být týmový hráč. | Nejen CrossFit

17. července 2020

„Řídím se tím, že správná nutriční rozhodnutí se nedělají před lednicí, ale v nákupním středisku. Dřív jsem cvičil blbě, dělal jsem jen to, co mi šlo. Dneska jsem mnohem vyváženější,“ říká velitel 43. výsadkového praporu v Chrudimi pplk. Ivo Zelinka.


Pitný režim – kolik čeho vypít, jak je to s alkoholem a Birell jako ionťák? | Nejen CrossFit

9. července 2020

Rozebíráme základy správného pitného režimu – co, kdy a kolik. Jaké drinky je vhodné pít před a při fyzické aktivitě. Proč je důležité dodržovat pitný režim a jaký vliv na hydrataci má konzumace alkoholu?


Iva Navrátilová – první Gold Member CrossFit Pardubice

7. července 2020

Ranní trénink od 6:00 není kompletní, pokud na něm není Ifka. Největší stálice CrossFit Pardubice a první Gold Member, tedy člen s více jak 1000 tréninky. Byla takový sportovec od mala? Jak se ke CrossFitu dostala a co jí na cvičení baví tolik, že je v gymu posledních 6 let často více než třikrát týdně?


Energetické nároky na cvičení, proč je silovka a vzpírání na začátku lekce a jaké zvolit potréninkové jídlo | Nejen CrossFit

29. června 2020

Z čeho bereme energii při tréninku a jak ji doplnit? Z jakého důvodu jsou skills, silová část a vzpírání na začátku lekce a ne až na konci? A co si dát po tréninku k jídlu a proč?


Předtréninkové jídlo, jak využít 10 minut času před tréninkem a cheating | Nejen CrossFit

16. června 2020

Co sníst před tréninkem, abychom měli dostatek energie, ale nebylo nám těžko? Co dělat v gymu, když přijdu na trénink a mám 10 minut navíc? „Cheating“ při tréninku aneb udělám toho radši míň, ať to mám dřív hotový. Je to problém, čemu to vadí a jak se k tomu stavíme my?


Max Shatsko – baví mě sledovat, jak se neustále zlepšuji

2. června 2020

Maxe můžete v gymu potkat většinou v ranních hodinách, kdy pod taktovkou koučky Lucie poctivě polyká tréninkové dávky. Mimo CrossFitového tréninku využívá i služeb nutričního coachingu. Jak se Max dostal ke CrossFitu, jak vidí svůj tréninkový posun a jak upravil svůj jídelníček, aby se cítil zdravější a mohl se dále zlepšovat?


6 tipů jak efektivně posílit imunitu

5. dubna 2020

V dnešní době je více než kdy jindy důležité mít silnou imunitu. Náš organismus pak lépe odolá jednak potenciální nákaze, ale pomůže nám ubránit se i ostatním stresorům.


CrossFit = kruhový trénink! Nebo ne?

24. února 2020

Považuješ CrossFit a “kruháče” za synonymum? Co mají společného a co rozdílného? A který je vhodný pro tebe?


Musím být fit na CrossFit?

21. ledna 2020

Chceš vyzkoušet lekce CrossFitu, ale necítíš se dost v kondici a fit? Vůbec se nemusíš bát. CrossFit je úplně pro každého..


Aleš Kosík – chtěl bych cvičit ještě dalších 20 let

13. ledna 2020

Aleš je ztělesněním pořekladla: „věk je jenom číslo“. V 51 letech se cítí lépe, než když mu bylo 30. Má tajný recept, jak na to? Co všechno změnil, kolik shodil a proč se už nebojí plavat v moři?


Přerušovaný půst – co to je a jaké má výhody?

25. listopadu 2019

Je zdravé každý den několik hodin hladovět? Může nám to přinášet benefity, nebo naopak uškodit? Jaké druhy přerušovaného půstu máme? Měl bys ho vyzkoušet i ty?


Jak najít ztracenou motivaci?

11. listopadu 2019

Začneš se hýbat. Chodíš nadšeně na každý trénink. Jen jeden skončí, už se těšíš na další. Cítíš se dobře ve svém těle, neustále se zlepšuješ, jsi spokojený. Pak přijde moment, kdy se ti na tréninky tolik nechce a někdy bys radši zůstal doma. Jak vrátit zpátky tréninkové nadšení?


Andrea Skolková – Dokážete cokoliv, když tomu budete věřit

30. října 2019

Bojíte se přijít na první hodinu CrossFitu? Stejné pocity před pár lety zažívala i Andy. Dneska je CrossFitovou trenérkou a závodnicí.


Proč je potřeba absolvovat OnRamp Program?

8. října 2019

Na OnRampu se dozvíš co CrossFit obnáší a naučíš se techniku cviků. Proč na skupinové lekce v klasickém fitku můžeš chodit hned, ale před vpuštěním na lekce CrossFitu musíš absolvovat OnRamp?


Jak si vybrat osobního trenéra

17. září 2019

Přemýšlíš o tom, že si najdeš osobního trenéra, abys svých cílů dosahoval rychleji? Důležité je sáhnout po tom “pravém”. Čeho si při hledání trenéra všímat a jak při finálním výběru nešlápnout vedle?


Proč bych měla cvičit s činkou? Nestane se ze mě chlap?

27. srpna 2019

Žiješ také v omylu, že po jednom zvednutí činky nabereš 10 kilo svalů a ose a kotoučům se vyhýbáš obloukem? Bojíš se proto přijít na CrossFit? V pěti bodech ti jednoduše vysvětlíme, proč bys čince měla dát šanci a jakto, že o svou ženskou figuru nepřijdeš.


Méně je někdy více aneb trénuj s rozumem

6. srpna 2019

Setkal se s tím asi skoro každý z nás. Ať už kvůli snaze o co největší progres, touze rychle zhubnout nebo prostě z lásky k pohybu trénoval každý den, případně i několikrát denně, strávil v gymu několik hodin a při sezení v práci nebo doma nemyslel na nic jiného, než na to, kdy si zase […]


Pavel Pluhař – neumím si už představit, že bych necvičil

16. července 2019

Hokejbalovou kariéru pověsil před čtyřicítkou na hřebík a před dvěma lety objevil CrossFit. Když nemusí pracovně pryč, je Pavel v gymu třikrát týdně. Co pro něj cvičení znamená, v čem mu pomohlo a proč mu vyhovují osobní tréninky?


Vytváření nových návyků, aneb proč často selháváme?

9. července 2019

Ze zkušeností všichni dobře víme, že naučit se novou věc není mnohdy vůbec jednoduché. Každý už někdy použil oblíbené fráze typu: od zítra začínám, od pondělí začínám, nebo tu úplně nejoblíbenější (milovníci novoročních předsevzetí jistě odpustí) – začínám od nového roku. Jednu věc mají tyto fráze společnou. Člověk, který je užívá, ve většině případů po […]


EPOC – co to je a v čem je pro nás důležitý

2. července 2019

Chceš využít tréninkový efekt na maximum a pálit i po tréninku co nejvíc kalorií? Spoustu energie spálíme během samotného sportování. Víš ale, že naše tělo pálí energii i po tréninku? A že můžeš ovlivnit to, jaké množství kalorií po tréninku spálíš, skladbou a intenzitou tvého tréninku?


Scaling aneb úprava tréninku na míru

18. června 2019

CrossFit je naprosto pro každého. Může se mu věnovat zdravý dvacetiletý sportovec, čtyřicetiletý úředník po operaci ramene nebo šedesátiletá důchodkyně. A to právě díky Scalingu, neboli úpravě tréninku tak, aby byl vhodný pro každého z nás.


6 pravidel zdravého stravování

11. června 2019

Mnoho lidí si myslí, že správně nastavený jídelníček stojí a padá na vhodně nastavené energetické a živinové bilanci (jednoduše řečeno na tom, kolik toho sníme). Ve vidině a rychlé honbě za vysněným zhubnutím 10 kilogramů hledáme nejrůznější výživové “experty”, nutriční specialisty, nebo poradce na výživu, kteří nám sestaví dokonalý a zázračný jídelníček vypočítaný na gram […]


Chci se hýbat! Ale jak začít?

4. června 2019

Začnu se hýbat! Ale až zítra… Začátky jsou vždycky nejtěžší. První krok ke změně se jeví jako ten nejdelší, nejkomplikovanější, a často ho dlouze odkládáme. Jinak tomu není ani u rozhodnutí začít sportovat. Jak přestat hledat výmluvy a začít se věnovat pohybu tak, aby nám to vydrželo?


František Hanovec – 5 let CrossFit Pardubice

28. května 2019

Před pěti lety se začala psát historie pardubického CrossFitu. Za zrodem gymu stál i František Hanovec neboli Hany. Po celých pět let je to on, kdo se stará o to, abychom si každou minutu v gymu užívali, vše šlapalo, tréninky byly přínosné a vedené kvalitními trenéry. Jak vypadala éra 2014 – 2019 očima právě Hanyho? […]


Snídaně a její nutriční timing

21. května 2019

Říká se, že snídaně je základem úspěšného dne. Patříte mezi skupinu lidí, kteří si ráno bez snídaně nedovedou představit, nebo ji prostě a jednoduše vynecháváte? V dnešním článku se zaměříme na toto první jídlo dne a vysvětlíme si, jak k němu vlastně přistupovat z hlediska nutričního timingu.


CrossFitový výlet do Jeseníků

14. května 2019

Cílem CrossFitu je být připraven na vše, co nás v běžném životě může potkat. V gymu máme navíc super kolektiv, a tak občas organizujeme hromadné výlety do české přírody. Po podzimním výšlapu na Sněžku jsme tentokrát vyrazili na dvoudenní výlet do Jeseníků.


Proč číslo na váze zůstane vždy jenom číslem

23. dubna 2019

S následujícím příběhem se většina z nás už někdy setkala: stoupneme si doma na váhu a naše první myšlenka vypadá asi takto: „Myslím, že bych měl/a shodit minimálně 5 kilogramů. No nic, je na čase začít držet nějakou dietu a více cvičit.“ Po týdnu hladovění a 10 naběhaných kilometrech si na váhu stoupneme znovu a […]


Eva Harantová – V 38 letech se cítím lépe než ve dvaceti

9. dubna 2019

To, že v gymu panuje neustále dobrá nálada, je z velké části zásluhou našich členů, kteří rozdávají úsměvy na všechny strany a cvičení si užívají. Jednou takovou věčně usměvavou členkou je i Evča Harantová. Jaký je její recept na spokojenost? Co jí zaválo z aerobiku na CrossFit a proč je teď nedílnou součástí jejího života? […]


Vzpírání a jeho přínos pro trénink

2. dubna 2019

Když jde o vzpírání, lidé se dělí na dva tábory. Na ty, co ho milují a ty, co by se bez něj na CrossFitu obešli. Proč má vzpírání v CrossFitovém tréninku nezastupitelné místo? V čem všem nám pomáhá? Jak z něj udělat svou silnou stránku?


Krátký report CrossFit Challenge Pardubice – Hradec Králové

13. března 2019

9.3.2019 náš gym hostil přátelské klání mezi CrossFit Pardubice a CrossFit Hradec Králové. Užili jsme si den plný cvičení, zábavy a následně i dobrého jídla a pití. Jak celý den probíhal? Jak klání dopadlo? Co bylo pro účastníky největším překvapením?


Tomáš Volf – čerstvě po OnRampu

19. února 2019

Před účastí na hodinách CrossFitu si každý musíme projít osmihodinovým kurzem techniky – tzv. OnRamp Programem. Tomáš Volf miloval pohyb vždy, k návštěvě gymu se ale odhodlával dlouho. Od prvního OnRampu byl za toto rozhodnutí moc rád a nyní CrossFit navštěvuje s nadšením. Jaká je cesta z posilovny od strojů do CrossFitového gymu plného nových výzev?


Předtréninkové jídlo – na co nezapomenout a čemu se raději vyhnout

5. února 2019

Výsledek tvého tréninkového snažení a to, jak se na tréninku cítíš, může významně ovlivnit tvoje strava těsně před tréninkem. Jak, proč, kdy a co před odchodem na trénink sníst, aby ses při cvičení cítil skvěle a měl dostatek energie?


Drahomíra Bačkorová – Nebojte se vystoupit z komfortní zóny

15. ledna 2019

Drahomíra „Dráža“ Bačkorová je zapálená CrossFiťačka, nadšená jogínka, editorka a redaktorka Českého rozhlasu a inspirativní osobnost. Minutová výdrž ve stojce v prostoru, striktní shyby ani půlmaratón pro ni nepředstavují nepřekonatelný problém. Jak se dostala ke CrossFitu, co si myslí o propojení CrossFitu a jógy a jak se naučila perfektní stojku?


Jak konečně naplnit novoroční předsevzetí

1. ledna 2019

Se začátkem nového roku obvykle přemýšlíme nad tím, co se nám v uplynulém roce povedlo a co jsme naopak mohli udělat lépe. Kdo si nedá několik novoročních předsevzetí, jako by nebyl. Je předsevzetí vhodná forma impulsu ke změně? Jak se zařídit, abychom nových cílů opravdu dosáhli?


7 tipů, jak se o Vánocích opět nepřejíst

18. prosince 2018

Speciálně o vánočních svátcích je jídla všude plno. Na stole číhá mísa plná cukroví všeho druhu, celý dům je provoněn smaženým kaprem, v lednici se chladí mísa s bramborovým salátem a na trzích nás vábí vůně svařeného vína. Pokud se snažíme žít zdravě, nechceme se přejídat hlava nehlava, nacpat do sebe tisíce kalorií a trpět […]


6 způsobů, jak během Vánoc nepřijít o kondičku

11. prosince 2018

Blíží se vánoční svátky, které trávíme v rodinném kruhu u dobrého jídla, pití a pohádek. Mnozí z nás ale řeší, jak může několikadenní nicnedělání ztížit následný návrat ke cvičení. Co o svátcích dělat, aby první návštěva gymu byla co nejpříjemnější?


Extra Work – co dělat mimo skupinové lekce

4. prosince 2018

Zbývá Ti čas navíc po tréninku, nemáš čas jít na skupinovou lekci nebo pro sebe prostě chceš udělat něco navíc, ale tápeš v tom, co zařadit za trénink, aby Ti to k něčemu bylo? Občas se dostaneme do situace, kdy nám časové možnosti nedovolí jít cvičit v čase skupinových lekcí, a musíme do gymu zavítat […]


Odpočinek jako nedílná součást tréninku

20. listopadu 2018

Trénuješ pravidelně několikrát týdně, tréninky Tě baví a znatelně se neustále posouváš a zlepšuješ. Najednou ale přijde zlom, na tréninky se Ti tolik nechce, nedochází k žádným zlepšením (ba naopak) a necítíš se dobře. Možná je potřeba zvolnit.


Ivo Zelinka – soutěžím s Ivem, který byl na tréninku včera

13. listopadu 2018

Náš gym navštěvuje spousta výsadkářů. Na první pohled vojáky od ostatních nepoznáte, na tréninku je v uniformě téměř neuvidíte. Pokud s nimi navážete rozhovor, dozvíte se spoustu zajímavých informací a zjistíte, že to jsou lidé se srdcem na pravém místě. Jak CrossFit pomáhá v přípravě vojáků? Můžeme se v české armádě setkat s aplikací CrossFitových […]


Aktivity mimo gym

6. listopadu 2018

Ačkoliv je CrossFit všestranný a zahrnuje prvky z mnoha různých pohybových aktivit, jsou sporty, které v gymu úplně tak provozovat nejde. Kterým sportům stojí za to se mimo gym věnovat a proč? Jakmile začneme s CrossFitem, můžeme mít pocit, že pohybový repertoár na trénincích je tak bohatý, že není potřeba dělat další sporty. Je pravda, že CrossFit nás […]


Core – důležitý základ pro každý pohyb

23. října 2018

Na tréninku pracujeme na zvýšení síly nohou pro dřepy a vzpírání, budujeme silná záda pomocí shybů a staráme se o sílu ramen všemožnými tlakovými cviky. Zapojujeme ale dostatečně i „core“? Core (česky střed těla) je zjednodušeně řečeno krunýř nebo korzet, který zevnitř drží naše tělo pohromadě a poskytuje mu oporu. Má za úkol stabilizovat náš […]


Je CrossFit i pro mě?

9. října 2018

Dlouhým přemýšlením o tom, jestli je pro nás CrossFit vhodný nebo ne, jsme si prošli před první hodinou všichni. Přečtení tohoto článku by vám mohlo hodně pomoci, pokud nad první návštěvou gymu stále váháte. Cílem CrossFitu je rozvíjet člověka všestranně v deseti základních doménách důležitých pro zdravý a spokojený život. Těmito doménami jsou: kardiovaskulární a respirační […]


Lucka Kováříková – Zhubla jsem 22 kg za 8 měsíců

2. října 2018

Lucku Kováříkovou zná v gymu téměř každý, ačkoliv se neúčastní skupinových tréninků. Její zápal, neustálá dobrá nálada a pokroky ve snižování váhy i kondičce prostě přitahují pozornost. Před návštěvou gymu jsem žila tak nějak průměrně, měla jsem za sebou dva dlouhodobé vztahy z toho druhého dvě děti. Zůstala jsem na ně sama. Bylo mi 30 let […]


Dlouhodobé sezení a jeho vliv na pohyb

17. září 2018

Schválně se zkuste zamyslet nad tím, kolik času denně strávíme vsedě. Ráno se nasnídáme vsedě u stolu. Pracujeme vsedě. Mezi prací a domovem se přemisťujeme autem, kde opět sedíme. A po náročném dni v práci si doma opět sedneme na gauč k televizi. Můžeme se tak dostat i na více než dvanáct hodin denně strávených […]


Zbavme se stresu – Jak CrossFit ovlivňuje naše mentální zdraví

25. června 2018

Dnešní uspěchaná doba s sebou nese spoustu negativních vlivů. Spěcháme, tak do sebe místo kvalitního jídla nacpeme, co je zrovna po ruce, málo spíme, jsme vystresovaní z práce, nemáme čas se pravidelně hýbat. Výsledkem je pak celá řada zdravotních problémů a komplikací, které nám život ještě více ztěžují. Jedním z velkých, přitom velmi zřídka zmiňovaných […]


CrossFit – skvělá volba pro kluky i pro holky

22. května 2018

V posledních letech nastala velká změna v tom, jaká fitness odvětví dívky a dámy vyhledávají. Dříve byla posilovna a silovější disciplíny doménou mužů, Zumba, jumping, spinning a aerobic doménou žen. Toto rozdělení se naštěstí v poslední době stírá a holky se nebojí zajít si do posilovny nebo začít s CrossFitem. Přišly totiž na to, že […]


WarmUp aneb proč je pro nás rozcvička důležitá

19. března 2018

Ačkoli vesměs nejméně oblibená a velmi často opomíjená a odfláknutá část tréninku, dobře provedená rozcvička má celou řadu pozitivních dopadů na náš trénink. Hlavním cílem je zahřát tělo a rozproudit krev, rozhýbat se, aktivovat svalová vlákna, aktivovat centrální nervovou soustavu (CNS) a využít všechny části rozcvičení pro zlepšení našich pohybových vzorů (techniky).


5 tipů pro lepší spánek

16. ledna 2018

Pořádná regenerace je nedílnou součástí kvalitního tréninku. A dobrý spánek je jedním ze stavebních kamenů regenerace. V noci totiž probíhá celá řada dějů, které ovlivňují jak velký efekt bude mít váš trénink, jak si tělo odpočine a jak se budete další den cítit.


Jan Černý – CrossFit je pro mě součástí života

21. listopadu 2017

Honza „Black“ Černý je na tréninku vidět i slyšet. Má vždycky plno energie a dobrou náladu, kterou šíří kolem sebe – před tréninkem, během něj i po jeho skončení. Sport dělám celý život, rodiče mě k tomu aktivně vedli. Lyže, brusle, kolo, plavání – takové ty klasické sporty. Na rozdíl od bráchy jsem od cca […]


Kouzelná tabule a výsledky tréninků

7. listopadu 2017

Dokončit workout a výsledek si zapsat na tabuli, zvyk který najdeme v každém CrossFitovém gymu po celém světě. Jaký má ale tabule význam? Proč jsou pro nás výsledky důležité? A co pro nás vlastně znamenají? Výsledek na tabuli může sloužit jako zdroj další motivace, jak v sobě najít ještě zbytky síly a udržet vysoké tempo […]


Lucie Jiroutková – od aikida ke CrossFitu

26. září 2017

Lucie je s námi prakticky od samého začátku a stala se nedílnou součástí odpoledních tréninků. Je radost s ní trénovat a vidět, jak se neustále zlepšuje a překonává. Když zrovna netrénuje, je vášnivá čtenářka a ještě vášnivěji hraje na společných akcích Dobble. CrossFit jsem poprvé viděla na YouTube, kde jsem si našla nějaké video. Moc […]


Michal Beránek – největší postava CrossFit Pardubice

12. září 2017

Doslova největší srdcař CrossFit Pardubice s velikostí nohy, na kterou se ani CrossFitová bota nedělá, je hlavním zdrojem dobré nálady a pro mnohé z nás velkým vzorem toho, čeho lze při silné vůli a odhodlání dosáhnout. S CrossFitem jsem začal už v roce 2012. V té době CrossFit v Čechách tak nějak začínal a já […]


4 důvody proč mobilizovat

5. září 2017

Hned na úvod je potřeba napsat, že mobilizace v našem pojetí znamená všechny aktivity, které vedou buď k obnovení, zvýšení rozsahu pohybu (svalu, kloubního spojení) nebo podporují, zrychlují regeneraci. To znamená, že sem řadíme klasický strečink (aktivní, pasivní, PNF), foam rolling, masírování lakrosovým míčkem apod.


Strava – základ života (a tréninku)

21. února 2017

V legendárním článku What is fitness? zakladatele CrossFitu Grega Glassmana, je část s názvem “World-class fitness in 100 words”. Na začátku stojí: Jezte maso, zeleninu, ořechy a semena, nějaké ovoce, trocha škrobu a žádný cukr. Držte příjem na úrovni, která podporuje trénink, ale ne ukládání tuku. Určitě není náhodou, že Glassman začíná jídlem a zároveň […]


Programming aneb jak vznikají tréninky

24. ledna 2017

Někdy si možná říkáte, proč děláme na tréninku zrovna tohle. A proč jednou cvik děláme s lehkou váhou a jindy po vás chceme naložit si víc. Proč je metcon třeba 8 minut a proč po vás chceme vysokou intenzitu (o té jsme psali tady). Tak jsme pro vás sepsali základní východiska, která bereme v úvahu […]


Intenzita a její role v tréninku

17. ledna 2017

Jak všichni víme, CrossFit je constantly varied high intensity funcional movements (tedy neustále se měnící funkční cviky prováděné při vysoké intenzitě). K tomu, co znamená neustále se měnící a funční cviky, se někdy ještě dostaneme. V tomto článku se podíváme na kloub vysoké intenzitě. Co to vlastně intenzita je? Intenzita je přesně definována jako Výkon, […]


7 nejčastějších dotazů začínajícího (ale i zkušenejšího) CrossFiťáka

9. ledna 2017

… a CrossFiťačky. 1. Jak často mám trénovat? Tak často, jak tě to bude bavit. Ideální frekvence chodit na CrossFit je 3-4 krát týdně. Pokud přijdeš jednou za 14 dní, nemůžeš čekat, že tě to někam posune a že se budeš výrazně zlepšovat. 2. Je strava důležitá a co vlastně znamená správně jíst? Strava je […]