6 tipů jak efektivně posílit imunitu

5. dubna 2020
František Hanovec

V dnešní době je více než kdy jindy důležité mít silnou imunitu. Náš organismus pak lépe odolá jednak potenciální nákaze, ale pomůže nám ubránit se i ostatním stresorům.

1. Zdravě jíst

Konzumace čerstvých potravin (maso, vejce, ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, …) bohatých na makro i mikronutrienty (vitamíny, minerály, stopové prvky) dává tělu potřebnou energii a živiny, aby mohlo v případě potřeby bojovat s jakýmkoli zásahem do jeho stálého prostředí, ať už se jedná o nemoc či zranění.

2. Pravidelně cvičit / hýbat se

Pravidelný pohyb je jedním ze základních pilířů zdravého životního stylu – snižuje krevní tlak, zvyšuje hustotu kostí, zlepšuje náladu a spánek atd. Pohybová aktivita zároveň zvyšuje cirkulaci krve v oběhu, což umožňuje buňkám a látkám imunitního systému lepší průchod tělem a efektivnější funkci.
Ideální je alespoň 30-45minut pohybu denně (rychlejší procházka, běh, silově-kondiční trénink, jakýkoli sport)

3. Dostatečně spát

Když jsme nemocní, poleháváme a spíme více, než normálně. To má celou řadu důvodů (méně energie, bolest hlavy, nevolnost apod.), ale ten hlavní důvod je, že v průběhu spánku imunitní systém uvolňuje bílkoviny citokiny. Některé z nich pomáhají se spánkem, některé z nich ale potřebujeme v případě, kdy jsme nemocní a máme v těle infekci nebo je naše tělo pod přílišným stresem (ne jenom tím psychickým). Nedostatek spánku snižuje produkci těchto ochraných citokinů.
Doporučená potřeba spánku pro dospělého je 7-8 hodin, pro teenagery 9-10 hodin a pro děti 10 a více.

4. Nekouřit

Že je kouření pro organismus nezdravé a způsobuje např. rakovinu, onemocnění srdce a plic nebo infarkt bylo prokázáno stovkami studií.
Nyní se ukazuje, že u lidí se zhoršeným stavem dýchacích cest často způsobeným kouřením, je průběh onemocnění zasahující dolní cesty dýchací komplikovanější a máš závažnější důsledky.

5. Omezit konzumaci alkoholu

Stejně jako u kouření ani u alkoholu není pochyb, že jeho konzumace s sebou nese negativní dopady na naše zdraví. Kromě jasně zřetelných a okamžitých efektů jako snížení koordinace, prodloužení reakční doby apod. konzumace alkoholu zhoršuje mimo jiné stav prostředí trávícího traktu a snižuje odolnost vůči infekci horních cest dýchacích.

6. Redukovat stres

Zvýšený stres – zejména psychický a sociální – náš organismus vyčerpává. Akutní reakce na stres „boj nebo útěk“ a s ní spojená krátkodobá aktivace sympatiku, zvýšení krevního tlaku a srdeční činnosti, je skvělý nástroj, který nám historicky pomohl přežít. V dnešní době se však tato reakce neobjevuje krátkodobě v přítomnosti fyzického nebezpečí (jde nás sežrat tygr), ale dlouhodobě v přítomnosti psychického a sociálního stresu (rodinné vztahy, pracovní vztahy, finanční problémy apod.).
Redukci stresu pomáhá fyzické cvičení, dechová cvičení a meditace.

<< Zpět na seznam článků