Jak po delší pauze zase začít cvičit

16. ledna 2023
František Hanovec

Vánoční svátky jsou za námi a je možné, že je někteří využili, aby si udělali delší pauzu od cvičení. Možná jste odcestovali za rodinou nebo si prostě jen chtěli odpočinout. Anebo jste měli pauzu delší, klidně několik měsíců, ale rozhodli jste se že začátek roku je vhodná doba se do cvičení zase pustit.

A na prvním tréninku jste zjistili, že nemůžete popadnout dech a váha, se kterou jste předtím v pohodě makali, je najednou strašlivě těžká.

To je naprosto normální a nic, čeho byste se měli zaleknout.

V životě totiž platí, že to, co nepoužíváme, ztrácíme. Pokud nebudeme 2 roky mluvit cizím jazykem, najednou se na dovolené nemůžeme pořádně vyjádřit. Peníze, které budou ležet pod polštářem, ztrácí svou hodnotu. Dokonce i boty na běhání, na které jsme několik let nešáhli, budou na výměnu.

Stejně tak naše kondička a to, jak hodně fit jsme, se postupně zhoršuje, když necvičíme. Proto je návrat tak náročný. Moc nám to nejde, cítíme se unavení, všechno nás bolí. 

Naštěstí si tělo všechno “pamatuje”. Stačí pár tréninků a i po dlouhé pauze se brzy začneme cítit zase dobře a kondička se vrátí cobydup. 

Z mojí zkušenosti je důležité:

1. Začít první týden nebo klidně 14 dní pomalu. Dostat se do rytmu tréninků, připomenout si jednotlivé cviky, rozhýbat se. Vzít si menší váhu a cvičit s menší intenzitou, pocitově nejlépe 70-80%. Potom postupně přidávat.

2. Dostatečně spát, alespoň 8 hodin denně. Je potřeba, aby si tělo s obnovenou zátěží tréninků mohlo pořádně odpočinout.

3. Dobře jíst – pestrou a vyváženou stravu bohatou na bílkoviny.

Cílem je si cvičení zase užít a než se člověk naděje, už bude zase v plné síle jako předtím.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků