Prakticky všichni, kdo s CrossFitem začánají, mají za cíl zlepšit kondičku. Aby se nezadýchali do schodů, mohli si hrát s dětmi, jít na túru nebo si jít zahrát sport, který už pár let vynechávali, protože si na to nevěřili.
CrossFit je v zásadě silově-kondiční tréninkový program, takže kondička je jednou z hlavních částí prakticky každého tréninku.
Lepší kondička = schopnost dělat danou aktivitu v určitém nasazení po delší dobu než dříve. Ať už je to aerobní vytrvalost (zadýcháme se málo) nebo anaerobní (zadýcháme se hodně), platí to stejné.
Aerobní trénink může být běh/chůze volným tempem v nízké tepové frekvenci. Anaerobní trénink může být běh závodním tempem nebo intervalový trénink ve vysoké intenzitě.
Každý typ tréninku má svoje místo. V rámci CrossFitu využíváme převážně trénink v relativní vysoké intenzitě (relativní, protože pro každého z nás to bude znamenat trochu něco jiného), protože nám umožní rozvíjet zároveň i další fyzické aspekty.
Pravidelně střídáme a měníme dobu trvání jednotlivých kondičních tréninků a s tím ruku v ruce i jejich intenzitu (s jakým nasazaním je absolvujeme). Využíváme různé počty opakování, váhy, vybavení, se kterým cvičíme. To všechno proto, aby byly tréninky pestré, všestranné a mohli jsme se neustále zlepšovat.
Efekty kondičního tréninku
Kromě výsledků kondičního tréninku, které můžeme sami pozorovat – méně se zadýcháme, dokážeme déle běhat, lyžovat apod. bez pauzy, vypadáme a cítíme se lépe, dochází v našem těle k celé řadě dalších pozitivních efektů, které ovlivňují naše zdraví. Díky pravidelnému tréninku se snižuje naše klidová tepová frekvence i krevní tlak, zvyšuje se inzulinová sensitivita a výrazně se snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.
Všechno výše uvedené se dá shrnout velmi stručně: abychom byli zdraví a měli lepší kondičku, chceme cvičit pravidelně, alespoň 3x týdně po dobu 15 – 45minut (podle intenzity pohybu). Cílem by mělo se zapotit, zadýchat a hlavně si pohyb užít.