Návod, jak konečně naplnit svoje novoroční předsevzetí

28. listopadu 2022
František Hanovec

Každý rok si dáváme nějaká novoroční předsevzetí. Od začátku roku začnu běhat, začnu se učit anglicky, zhubnu, budu trávit míň času na telefonu, pravidelně budu chodit plavat apod.

V únoru už je bohužel naprostá většina slibů zapomenutá a za rok si to dáme celé znovu dokola.

Největší problém je s tím, že si přesně neurčíme, co je cílem našeho předsevzetí a proč takového cíle chceme dosáhnout. Podle cíle si můžeme určit cestu, jak se k němu dostat. A naše “proč” nám pomůže ve chvílích, kdy se nám nebude chtít a ztratíme motivaci. A to se stane zcela určitě.

Definování cíle

Chci zhubnout nebo pravidelně běhat jsou na papíře dobré cíle, nejsou ale správně definované. Každý náš cíl by měl být tzv. SMART. Jak přesně definovat SMART cíle jsem sepsal tady.

Definování proč

Druhým důležitým parametrem je náš vnitřní důvod, proč chceme zrovna tohoto cíle dosáhnout. Jestli chcete zhubnout, abyste udrželi krok s dětmi a mohli si s nimi hrát. Jestli se chcete naučit anglicky, protože chcete v práci požádat o povýšení a posunout na svoji vytouženou pracovní pozici.

Svoje proč si napište velkými písmeny hned vedle vašeho cíle. Věřte mi, že vám to několikrát přijde vhod.

3 tipy jak maximalizovat úspěch předsevzetí

Buďte realističtí – zhubnout 20kg nebo uběhnout maraton je dobrý ve chvíli, kdy jsme nahajpovaný, protože jsme si 28. prosince po Vánocích řekli, že to takhle už nejde a je potřeba radikální změna. Ale je to too much.

Nebuďte v tom sami – kde to jde, vezměte si na pomoc někoho, kdo vám v dosažení cíle pomůže. Ať už svými zkušenostmi a odborností (trenér nebo nutriční coach pro hubnutí; lektorka angličtiny, když se chceme zlepšit v konverzaci apod.) nebo jen tím, že má stejný cíl a budete v tom společně (parťák na běhání nebo na cvičení). Jeden vám cestu usnadní, druhý vás podrží v momentech, kdy budete ztrácet vlastní motivaci.

Sledujte progres ne dokonalost – nestresujte se, když z nastaveného plánu na chvíli vypadnete. Život se děje nám všem a to, že jsme celý týden kvůli dětem nemohli jít běhat, neznamená, že všechno končí a nemá cenu pokračovat. Prostě jen začněte znovu a nepřestávejte.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků