Návod jak po delší pauze zase začít cvičit

30. srpna 2021

Pravidelně cvičíš, makáš na sobě. Dobře jíš, dostatečně spíš a cítíš se skvěle. A pak přijde Covid, všechno se uzavře, pak zase otevře a znovu uzavře. Tak si dáš chvilku od cvičení pauzu. Aspoň si trochu odpočineš a potom zase začneš. Pak ale přijdou prázdniny, dovolené a najednou je to od prvního uzavření rok a půl! a ty zjišťuješ, že to je od posledního tréninku už pěkná doba.

Už tě několikrát napadlo, že by bylo fajn zase začít něco dělat. Možná se už necítíš tak dobře jako dřív, možná začínají trochu bolet záda nebo se o trochu víc zadýcháváš.

Jenže po delší pauze se začíná špatně. Půjde mi to ještě? Nebudu se cítit ještě hůř než předtím? A není to hloupý zase začít po takový době?

Každý začátek je těžký. Možná si vzpomeneš, jaké to bylo tenkrát. První tréninky byly hodně náročné často tě bolely i svaly, o kterých ani nevíš, že je máš.

Ale mám pro tebe jednu velmi dobrou zprávu: Dostat se zpátky je vždycky mnohem jednodušší, než začínat od nuly. Kondička nebude, co bývala, a síla šla pravděpodobně taky trochu dolů. Ale během pár týdnů se dostaneš skoro na stejnou úroveň jako dřív.

Mám pro tebe rychlý návod, jak udělat návrat ke cvičení co nejjednodušší a nejpříjemnější:

1. Začni pomalu a volně. Počítej s tím, že to nebude jako před pauzou a tréninky jeď na 80%. I tak se budeš zlepšovat a pro tvoje tělo to nebude takový šok. Intenzitu postupně přidávej, každý týden to trochu.

2. Najdi si pravidelný týdenní rytmus. Naplánuj si do kalendáře dva tréninky v týdnu a začni. Po pár týdnech si pravidelné cvičení zase přijde automatické jako dřív.

3. Užívej si rychlý progres. Na začátku se vždycky zlepšujeme hrozně rychle. Po určité době se progres zpomaluje a každý posun trvá déle. Po delší pauze si ale můžeš tenhle raketový progres užít znovu.

Pravidelný pohyb musí být součástí našeho života, abychom byli zdraví a mohli žít naplno. Možností je spousta. Teď je na tobě udělat další krok a začít.

Věřím, že to zvládneš.

<< Zpět na seznam článků