rozcvicka

Proč je rozcvička důležitá

11. dubna 2023
František Hanovec

Rozcvička není jenom něco, co musíme vydržet než se dostaneme k tomu, co nás baví nejvíc. Ale je to důležitá součást tréninku.

4 významy rozcvičení

1. Zahřátí těla i svalů, rozproudění krve v těle. Zvýšením tělesné teploty na začátku tréninku nastartujeme organismus, aby byl připraven na fyzický výkon, který ho čeká. A zvýšení cirkulace krve zase zajistí efektivnější funkci svalů.

2. Zvýšení/obnovení rozsahu pohybu. Po delší době ve strnulé pozici (v leže nebo v sedě) potřebujeme obnovit rozsah pohybu v jednotlivých kloubech a celkově tělo rozhýbat. To nám potom pomůže v dostat se do správných pozic u konkrétních cviků.

3. Aktivace nervové soustavy. Už v průběhu rozcvičky můžeme zvýšit soustředění na trénink, který nás čeká. Díky tomu odcvičíme cviky lépe s větším důraz na kvalitu jejich provedení. Zároveň dochází v průběhu rozcvičky a rozcvičovacích sérií k nervosvalové aktivaci svalu, která zlepší náš výkon.

4. Zlepšení techniky. Technika neboli způsob provedení jednotlivých cviků hraje velkou roli v tom, jak efektivní pro nás trénink je. Protože používáme malé/žádné váhy a nikam nespěcháme, můžeme se věnovat drobným vylepšením techniky, které nám ale z dlouhodobého hlediska pomohou mít neustále progres a posouvat se dál.

Proto se snažte nebrat rozcvičku jako nutné zlo nebo ji dokonce vynechávat, ale naopak se ji snažte využít jako příležitost k tomu, abyste se mohli na trénink dobře připravit, pak ho pořádně odmakat a taky na to, abyste se mohli dlouhodobě zlepšovat.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků