Rozcvička není jenom něco, co musíme vydržet než se dostaneme k tomu, co nás baví nejvíc. Ale je to důležitá součást tréninku.
4 významy rozcvičení
1. Zahřátí těla i svalů, rozproudění krve v těle. Zvýšením tělesné teploty na začátku tréninku nastartujeme organismus, aby byl připraven na fyzický výkon, který ho čeká. A zvýšení cirkulace krve zase zajistí efektivnější funkci svalů.
2. Zvýšení/obnovení rozsahu pohybu. Po delší době ve strnulé pozici (v leže nebo v sedě) potřebujeme obnovit rozsah pohybu v jednotlivých kloubech a celkově tělo rozhýbat. To nám potom pomůže v dostat se do správných pozic u konkrétních cviků.
3. Aktivace nervové soustavy. Už v průběhu rozcvičky můžeme zvýšit soustředění na trénink, který nás čeká. Díky tomu odcvičíme cviky lépe s větším důraz na kvalitu jejich provedení. Zároveň dochází v průběhu rozcvičky a rozcvičovacích sérií k nervosvalové aktivaci svalu, která zlepší náš výkon.
4. Zlepšení techniky. Technika neboli způsob provedení jednotlivých cviků hraje velkou roli v tom, jak efektivní pro nás trénink je. Protože používáme malé/žádné váhy a nikam nespěcháme, můžeme se věnovat drobným vylepšením techniky, které nám ale z dlouhodobého hlediska pomohou mít neustále progres a posouvat se dál.
Proto se snažte nebrat rozcvičku jako nutné zlo nebo ji dokonce vynechávat, ale naopak se ji snažte využít jako příležitost k tomu, abyste se mohli na trénink dobře připravit, pak ho pořádně odmakat a taky na to, abyste se mohli dlouhodobě zlepšovat.