3 tipy pro lepší a kvalitnější spánek

4. července 2022

Spánkem strávíme zhruba jednu třetina celého svého života. Pokud by nebyl důležitý, evoluce by to určitě zařídila tak, aby nám stačilo na „dobití baterek“ mnohem méně času. Ve spánku ale kromě načerpání energie a odpočinku dochází k celé řadě velmi důležitých procesů, které mají vliv na naše mentální schopnosti, fyzické schopnosti, ovlivňují naši náladu, naše pocity atd.

Proto jsem sepsal 3 hlavní tipy pro lepší a kvalitnější spánek, které ti pomohou snadněji usnout a zlepší i samotnou kvalitu a hloubku spánku.

Tip 1: Vyhni se modrému světlu alespoň hodinu před spaním

Modré světlo z obrazovek (televize, telefonu) omezuje vyplavování melatoninu, tedy hormonu, který nám říká, že je čas jít spát. Tvoje tělo tak bude delší dobu v bdělém stavu a bude se ti hůř usínat.

Před spaním naopak odpočívej. Můžeš si číst, poslouchat hudbu nebo si plánovat další den.

Tip 2: Měj v ložnici na noc tmu a chladno

Mezi hlavní rušivé elementy, které zhoršují kvalitu spánku se řadí světlo, hluk a příliš velká pokojová teplota. Čím méně podnětů tělo během noci má, tím je tvůj spánek kvalitnější. Zároveň ti v průběhu noci přirozeně klesá tělesná teplota. Pokud budeš mít v ložnici moc velké teplo, budeš se pravděpodobně častěji budit. Doporučená teplota ložnice na noc se udává 17-20°C.

Tip 3: Nejez těžká jídla a necvič krátce před spaním

Obojí souvisí s nutností organismu dál “pracovat”. Po jídle i po cvičení (zejména intenzivním probíhá v tvém těle obrovské množstvím různých dějů, které ho zaměstnávají. Ty pro spánek ale naopak potřebuješ, aby bylo tělo v co největším klidu. Poslední větší jídlo a trénink si proto dopřej alespoň 2-3 hodiny před tím, než půjdeš do postele.

Shrnutí

Měj spánek jako jednu ze svých priorit. Spi alespoň 8 hodin denně, pravidelně choď spát a vstávej ve stejný čas a dodržuj spánkový rytmus i o víkendu. Poslední jídlo a trénink si dej nejdéle 2 hodiny před spaním a alespoň hodinu před spaním se vyhýbej obrazovkám (telefonu, televizi). V ložnici na noc udržuj tmu a chlad (17-20°C).

<< Zpět na seznam článků