3 způsoby jak sledovat svůj progres

19. září 2022
František Hanovec

Pokud už nějakou dobu cvičíme, měli bychom se cítit lépe, mít více energie. Možná nám i lépe padne oblečení a jsme spokojenější při pohledu do zrcadla. Jak ale zjistit, jestli jsme víc fit než na začátku?

Jsou v zásadě 3 způsoby, podle kterých můžeme posoudit, jestli se zlepšujeme a jsme víc fit než dřív:

1. osobní pocit – kolik máme energie, jestli se cítíme lépe, jsme pohyblivější a hýbeme se s větší lehkostí.

2. benchmark tréninky – objektivní, měřitelné a opakovatelné testy, jejichž výsledky nám poví, jak a v čem se zlepšujeme a o kolik.

3. analýza složení těla na přístroji inBody – objektivní měření naší tělesné váhy, množství svalové hmoty, tukové tkáně, vody apod.

Dnes se zastavíme u tzv. benchmarkových tréninků. Jsou to tréninky, které pravidelně opakujeme a pomocí kterých testujeme, jak jsme se v čem posunuli. Některé testují absolutní sílu (maximálka na dřep), některé technickou dovednost v kombinaci s výbušností (vzpírání), další potom anaerobní vytrvalost (7 min angličáků, 1km veslo) nebo kombinaci anaerobní vytrvalosti se svalovou vytrvalostí (Fran, Grace, Cindy), zkoušíme i maximální svalovou vytrvalost (striktní shyby) nebo obecnou vytrvalost s psychickou odolností (Lesi, 333 angličáků).

Jednotlivé benchmarky jsou rozprostřeny v průběhu celého roku a většinou ohraničují tréninkový makrocyklus, ve kterých se na ně zaměřujeme.

Důležité je myslet na to, že je fajn si výsledek jednotlivých testovacích tréninků vždycky někam poznamenat. Díky tomu můžeme sledovat svůj progres v průběhu času a porovnat postupné zlepšení.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků