myty_stravovani

5 největších mýtů o stravování

31. července 2023
František Hanovec

Okolo stravování koluje celá řada mýtů, dojmů a polopravd. Některé vznikly nejspíš nepochopením, některé špatnou logikou a některé se dlouho považovaly za pravdivé, ale postupem času byly vyvráceny. Tohle je top 5 největších mýtů o stravování a také proč to tak není.

Přibíráme tuk, protože jíme tuky

Z tohohle mýtu se vytvořil ještě jeden s ním související – abych zhubnul, musím se vyhýbat tukům. Zatímco první tvrzení je pravda alespoň z poloviny, druhé tvrzení je špatně.

Primárním důvodem, proč ukládáme více do tukových buněk, je zvýšená hladina insulinu v reakci na konzumaci příliš velkého množství jednoduchých sachardidů (cukrů). Naopak zdravé tuky (ořechy, avokádo, ryby apod.) jsou zásadní pro správné fungování našeho organismu a jsou součástí pestré a vyvážené stravy.

Čas od času je potřeba detox organismu

Náš organismus se detoxikuje 24/7 zejména díky funkci ledvin a jater. To nám bohatě stačí a není potřeba se trápit žádnou jarní očistnou kúrou speciálních džusíků.

Pokud se necítíme dobře a chceme našemu tělu pomoct, je lepší se zamyslet jako první nad tím, jakou stravu konzumujeme a jak často.

Je potřeba jíst 5x denně

Není. Určitě se najde pár vyjímek, pro které je to jednoznačně vhodné, jako jsou diabetici nebo těhotné maminky. Pro velkou většinu to ale nutné vůbec není.

Naopak to, že často jíme, udržuje stále relativně vysokou hladinu insulinu.

Proto tolika lidem vyhovuje přerušovaný půst, kdy větší část z 24 hodin nejí a potom veškerá jídla směřuje do několika hodin v průběhu dne (např. 12:00-20:00).

Večer už nesmíme jíst sacharidy

Anebo alternativní mýtus – po 18. hodině už bychom neměli jíst. Ani jedno z toho nemá reálný základ. Pokud se nenapereme před spaním a dáme si vyváženou večeři, není důvod, proč by neměla obsahovat sacharidy.

Po cvičení musíme využít anabolické okno

Anabolické okno bylo považováno za zázrak, který nám umožní rychlejší a efektivnější absorpci živin cca 60minut po skončení tréninku. Základním principem je ale jen přepnutí organismu z katabolického do anabolického stavu, tedy ze spotřeby do budování. K tomu pomůže potréninkové jídlo. Ale zázračný interval, do kterého se musíme trefit, neexistuje.

Nenechte se zmást těmito často opakovanými mýty. Dbejte hlavně na pestrou a vyváženou stravu s minimem průmyslově zpracovaných potravin a určitě neuděláte chybu.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků