5 pilířů zdravého životního stylu

29. srpna 2022

Na to, jak se cítíme, jak fungujeme, jak nám to myslí a jak vypadáme, má vliv nespočet různých okolností. Podle mého názoru je existuje ale pět oblastí, které hrají zásadní roli a každé vylepšení alespoň jedné z nich bude mít výrazný pozitivní vliv na náš život.

Zdravá strava

Co sníme (a také vypijeme) rozhoduje o tom, jestli máme dostatek energie, jestli přibíráme, jestli nám je těžko, dokonce i jak vypadá naše kůže.

Měli bychom jíst maso, ryby, vejce, ovoce, spoustu zeleniny, ořechy. Omezit cukr a nevyhýbat se tuku. Potřebujeme dostatečný příjem bílkovin, sacharidů i tuků, všechny tyto makroživiny jsou zásadní pro správné fungování organismu. Měli bychom se také snažit maximálně vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám.

Pohyb

Lidské tělo bylo stvořeno k pohybu. Neaktivitou ztrácíme kardiovaskulární kapacitu (kondičku), sílu i svalovou vytrvalost – schopnosti organismu nezbytné pro jakoukoli fyzickou aktivitu. Ve výsledku se mnohem dříve zadýcháme, nezvládneme, co bychom si představovali a jsme doslova omezení vlastním tělem.

Měli bychom se pravidelně hýbat alespoň 40 minut denně. Může to být prakticky cokoli, co nás bude bavit – chůze, běh, kolečkové brusle, kolo, skupinová cvičení nebo různé sporty. Nezapomínejme ale také zařazovat silové a posilovací cviky pro udržení a budování síly a svalové hmoty.

Spánek

Dost možná nejvíc opomíjená a podceňovaná oblast. Spánkem strávíme zhruba 1/3 celého našeho života, měli bychom mu tedy věnovat dostatečnou pozornost. Ve spánku probíhá celá řada nezbytných dějů, nedostatek spánku potom ovlivňuje kromě množství energie také naši váhu, paměť, pozornost, náladu apod.

Cílem je spát cca 8 hodin každou noc, nejlépe chodit a vstávat pravidelně ve stejný čas a to včetně víkendů. Kvalitu spánku ovlivňuje i naše aktivita před spaním, vystavení modrému světlu z obrazovek nebo teplota a světlo v ložnici.

Nastavení mysli

Způsob, jakým se díváme na svět, jak se vyrovnáváme s překážkami a problémy a náš celkový přístup k životu, extrémně ovlivňuje naše zdraví. Psychosomatické potíže, tedy projev psychických problémů ve formě fyzické nemoci, jsou dnes relativně časté a troufnu si říct, že každý se s nimi osobně setkal.

Náš mindset a pochopení sebe sama, svého místa ve světě a svých životních nebo krátkodobých cílů, je základem pro spokojený a zdravý život.

Vztahy

Protože jsme sociální tvorové, vztahy s rodinou, přáteli nebo spolupracovníky nás ovlivňují a formují více, než bychom si mysleli. Jeden negativní kolega nebo agresivní partner nám dokážou přetočit život naruby.

Stejně jako na sobě bychom měli pravidelně pracovat i na našich vztazích. Připustit si, že by nám bez některých lidí v životě bylo lépe, je prvním krokem na této cestě.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu
i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků