5 tipů pro lepší spánek

16. ledna 2018

Pořádná regenerace je nedílnou součástí kvalitního tréninku. A dobrý spánek je jedním ze stavebních kamenů regenerace. V noci totiž probíhá celá řada dějů, které ovlivňují jak velký efekt bude mít váš trénink, jak si tělo odpočine a jak se budete další den cítit.

1. Vyhněte se před spaním obrazovkám

Televize, počítač, mobil. Zkuste se všem monitorům a displejům vyvarovat alespoň 90 minut před spaním. Spektrum modrého světla, které tyto obrazovky vyzařují, totiž tělu vysílá signál, že je den, podporuje sekreci serotoninu a naopak tlumí vyplavení melatoninu, velmi důležitého hormonu pro spánek.

2. Snižte přísun kofeinu

Ačkoli se ukazuje, že kofein je výborný předtréninkový suplement, s kvalitním spánkem dohromady moc nejde. Snažte se omezit přísun kofeinu zejména během odpoledne a večera. Kofein totiž působí v těle až 6 hodin a výrazně ovlivňuje délku a především kvalitu spánku.

3. V ložnici příliš netopte

Před spaním si v ložnici pořádně vyvětrejte a moc netopte. Jako ideální teplota se udává 15-18°C.

4. Držte pravidelný režim

Snažte se chodit do postele vždy přibližně ve stejný čas. Pravidelný režim pomůže posílit váš biorytmus. Naše tělo dokáže pracovat velice dobře, pokud je na něco zvyklé. Vytvořte si uklidňující rituál před spánkem a opakujte jej tak každý den. Tělo už Vás pak samo navede do klidné fáze, kdy vypustí všechen stres a povinnosti.

5. Využijte postel jen pro spánek nebo sex

Postel by mělo být místo odpočinku. Proto se snažte vyvarovat toho, abyste v posteli pracovali, jedli nebo koukali na televizi. Je důležité, aby tělo při ulehnutí do postele dostalo signál, že je čas spát. Bude se vám tak mnohem lépe usínat.

Ne vždy platí všechny rady na každého, zkuste zaexperimentovat a zjistit, co bude fungovat vám osobně.

<< Zpět na seznam článků