SilovyTreninkyProBehani

5 výhod silového tréninku pro běhání

6. března 2023

Silový trénink je specifický typ tréninku, jehož cílem je primárně navýšit sílu, tedy schopnost svalové skupiny vykonávat pohyb i proti opačným směrem působícímu odporu. Jinýmu slovy co dokážeme zvednout. Pro běžce je tento typ tréninku vhodnější než klasický hypertrofický trénink kulturistů, protože potřebují větší sílu, ne nutně větší svaly a tím vyšší hmotnost.

1. Ochrana/odolnost před zraněními

Při běhu došlápneme 800x-1000x za každý kilometr s každým krokem působící silou 2-2,5 násobku naší váhy. To je i při relativně krátkém běhu velká zátěž.

Jednou z hlavních výhod silového tréninku, který běžcům přináší, je zvýšená odolnost vůči zraněním, zejména těm způsobených velkým objemem práce.

Díky unilaterálním cvikům, u kterých pracuje vždy jen jedna strana, dokážeme zapracovat na vyšší stabilitě, ale i vyrovnání svalových dysbalancí, které se přirozeně objevují.

Při silovém tréninku dochází ke zpevnění a posílení svalových skupin, které využíváme k běhu, ale zároveň i ke zvýšení stability kloubních spojení.

To dohromady dělá naše tělo pevnější a odolnější vůči nechtěným zraněním.

2. Zlepšení techniky

Díky posílení velkých a důležitých svalových skupin (hýždí, svalů nohy a středu těla) získáme lepší a efektivnější mechaniku odrazu a lepší pozici trupu. To nám pomůže lépe a hlavně i delší dobu udržet správnou posturu pro běh.

3. Silový trénink pomáhá udržet hustotu kostí

Mít silné kosti je pro běžce úplný základ. Únavová zlomenina je velkým strašákem nejen pro profesionály, ale pro běžce na jakékoli úrovni.

Silový trénink prokazatelně pomáhá udržet hustotu kostí, která se s přibývajícím věkem i naběhanými kilometry postupně snižuje. Díky posilování zajistíme zdravé silné kosti mnohem déle než bez něj.

4. Silový trénink zvyšuje běžeckou výkonnost

Podle studií dokonce silový trénink běžcům (ale i jiným vytrvalostním sportovcům) dokáže zvýšit aerobní vytrvalost i submaximální krátkodobou vytrvalost.

Co by někteří dali za to mít na konci ještě šťávu na dobrý finiš.

5. Příjemná změna tréninku

Protože je posilování naprosto odlišný typ tréninku, může být i příjemnou změnou. Naruší se tím rutina a monotónnost běžeckého tréninku.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků