progres

6 důvodů proč se můžeme přestat zlepšovat

21. srpna 2023
František Hanovec

Většina z nás si tím prošla. Chodíme cvičit, ale tak nějak nám přijde, že jsme pořád na místě. Že nemáme takový progres, jaký jsme si představovali.

Důvodů, proč to tak je, může být hned několik:

1. Nedostatek spánku

Pro většinu populace platí, že bychom měli každou spát spát alespoň 7-8 hodin. To je optimální doba pro to, abychom prošli dostatek spánkových cyklů a tělo si odpočalo.

Nedostatek spánku se projevuje nejen psychickou a fyzickou únavou, ale také poklesem pozornosti nebo paměti. A to jsou všechno velmi důležité schopnosti, které jsou potřeba k fyzickému tréninku, zejména pokud se učíme náročné cviky jako je vzpírání nebo cviky na hrazdě.

2. Málo tréninků

Jeden trénink týdně je určitě lepší než nic, ale bohužel nemůžeme očekávat, že na sobě zaznamenáme nějaké výrazné změny. Minimum pro postupný progres jsou dva tréninky týdně, ideálně tři. Rozdíl je obrovský a výsledky jsou vidět mnohem rychleji.

A to je důležité, protože výsledky nás dál motivují u trénování vydržet a posouvat se dál.

3. Moc tréninků

Víc tréninků – větší progres platí ale jen do určité míry. Kde přesně se nachází, je těžké určit, pro každého z nás je jinde. Záleží hodně na našem věku, typu tréninku, intenzitě, tréninkovému věku (jak dluoho cvičíme), zaměstnání a samozřejmě životosprávě. Ale obecně je vhodné mít v týdnu jeden až dva dny odpočinku.

4. Jíme málo

Každá fyzická aktivita způsobí 2 události – stresovou reakci a kalorický výdej. Obě záleží na typu aktivity a její délce a intenzitě. V každém případě pokud nedodáme organismu dostatek energie na pokrytí kalorického výdeje, budeme se dostávat do čím dál většího deficitu.

A v něm budeme mít progres jen velmi těžko.

5. Nesprávná technika

Čím déle cvičíme, čím pokročilejší a silnější jsme, tím důležitější je správné provedení každého cviku. Správná technika nám totiž jednak pomáhá eliminovat zranění, ale zároveň umožní se zlepšovat dlouhodobě.

6. Málo regenerace

Aby naše tělo mohlo podat fyzický výkon, který od něj očekáváme, musí si někdy i odpočinout. Pokud máme fyzicky nebo psychicky náročnou práci a jsme konstatně ve stresu, nemůžeme očekávat, že budeme šlapat jako správně namazaný stroj.

Sauna, masáž, dlouhá procházka, ale i pobyt v přírodě a odreagování nám může obrovsky pomoct snížit úroveň stresu a pokračovat v kvalitním tréninku.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků