7 nejčastějších dotazů začínajícího (ale i zkušenejšího) CrossFiťáka

9. ledna 2017

… a CrossFiťačky.

1. Jak často mám trénovat?
Tak často, jak tě to bude bavit. Ideální frekvence chodit na CrossFit je 3-4 krát týdně. Pokud přijdeš jednou za 14 dní, nemůžeš čekat, že tě to někam posune a že se budeš výrazně zlepšovat.

2. Je strava důležitá a co vlastně znamená správně jíst?
Strava je základ, na kterém stojí všechno ostatní, a tak je správné stravování to nejdůležitější. O tom jak správně jíst se napsalo hodně. Náš přístup je: „Jez maso a zeleninu, ořechy a semena, některé ovoce, trocha škrobu a žádný cukr. Drž příjem na takové úrovni, která podpoří cvičení, ale ne ukládání tuku.“ V zásadě to znamená jíst jídlo, ne něco, co má na sobě 10ti řádkový výpis složek, ze kterých je vyrobeno. Zároveň to ale neznamená nejíst tuk! Asi nejkomplexnější přístup je Zone Diet (více zde).

3. Něco mě bolí, co s tím?
Je rozdíl mezi bolestí stehen po dřepech ze včerejšího workoutu a déle trvající bolestí ramene. První z nich je výsledkem náročného tréninku a sama během dvou dnů úplně odezní, druhá je problémem, který je potřeba řešit. Pokud tě bolí jakýkoli kloub nebo jedno konkrétní místo, řekni o tom trenérovi. Někdy je lepší si odpočinout, mobilizovat nebo opravit pohybový vzorec, aby nedošlo ke zranění. V krajním případě je na místě návštěva lékaře.

4. A co ruce? Zvyknou si nebo budu mít pořád mozoly?
Zvyknou. Bude to možná chvíli trvat, ale bude to lepší a lepší. Pokud musíš mít ruce bez jakýchkoli mozolů, pořiď si mozolníky nebo rukavice, hodně to pomůže.

5. Co všechno ke CrossFitu potřebuju a co si mám teda koupit?
Možná znáš vzpěračské boty, trhačky, bandáže, kompresní oblečení, kompresní rukávy, návleky na kolena apod. Ale asi nejdůležitější ze všeho jsou dobré boty. Boty, které tě podrží ve dřepu a budou stabilní. Nejvíc jsou asi vidět Reebok Nano, které jsou dobrou volbou a zároveň i dobrou investicí. Druhá důležitá věc, kterou potřebuješ, je rychlé švihadlo na doubleunders. Zbytek můžeš pořídit postupně, pokud je budeš potřebovat.

6. Co mám dělat, když přijdu o 20 minut dřív? Nebo po tréninku, když mám čas?
Zaprvé pracuj na svých slabinách. Ať už jsou to skills, mobilita nebo něco jiného. Vždycky je co zlepšovat a zejména čas po tréninku se k tomu výborně hodí. A že nevíš, co přesně dělat? Zeptej se trenéra a ten ti poradí a všechno ukáže. A zadruhé se seznam a popovídej si s lidmi, které neznáš, určitě se ti to bude hodit.

7. Jak regenerovat po těžkém tréninku?
Dobře se protáhni, mobilizuj, dobře se najez a vyspi. Zejména spánek je velmi důležitá a často opomíjená součást regenerace, tak běž do postele klidně o něco dřív než normálně, ať si tělo odpočine.

<< Zpět na seznam článků