stagnace

Co dělat když v tréninku stagnuju?

25. března 2024
František Hanovec

Všichni, kdo delší dobu cvičí, určitě zažili období velkého progresu a zlepšení, které pak vystřídá období, ve kterém nám přijde, že se vůbec nezlepšujeme a spíš přešlapujeme na místě.

Je to něco, co je naprosto běžné. Nic neroste až do nebe, takže si naše tělo v určitých intervalech dá malou pauzičku a omezí další progres. Čím déle cvičíme, tím pomalejší progres je. Ale pokud se s tím setkáte poprvé, může vás to dost překvapit a v nejhorším případě i odradit od dalšího cvičení.

Zejména na začátku je těch prvních pár měsíců úplně fantastických. Každý test, benchmark, maximálka, prostě cokoli, co vyzkoušíme znovu, zaznamenáme veliký posun dopředu. A většinou nejen ve cvičení, ale uděláme obrovské změny i co se týče toho, jak vypadáme, jak se cítíme, kolik máme energie atd.

Po čase ale přijde první období stagnace. To může trvat pár týdnů, ale klidně i několik měsíců. Tady jsou 4 kroky, jak stagnaci prolomit a pokračovat dál ve zlepšování:

Začněte jíst více

Pokud jde o řešení problémů souvisejících se zdravím nebo kondicí, odpovědí je často strava. Výjimkou nejsou ani období tréninkové stagnace. Většina lidí začne cvičit, aby zhubli nebo spálili trochu toho tuku. Na začátku může snížení kalorií pomoct rychleji shodit a trochu se vyrýsovat. Ale jakmile budete nějakou dobu poctivě trénovat, držet se neustále v kalorickém deficitu může ve skutečnosti limitovat váš progres.

To neznamená, že musíte začít jíst všechno, co je po ruce. Ale měli byste se ujistit, že jíte dost, abyste podpořili svůj výkon na tréninku a zároveň poskytli organismu dostatek energie pro regeneraci.

Dejte si pauzu

Jak se náš progres zpomaluje, můžeme si začít mylně myslet, že je potřeba přidat. Že víc tréninků, víc intenzity = větší progres.

Někdy je stagnace jen signál těla, že potřebuje pořádný odpočinek.

A ne jen jeden nebo dva dny. Klidně si zkuste odpočinout celý týden. Pokud trénujete pravidelně a poctivě bez větší přestávky po delší dobu, týden volna může být přesně to, co potřebujete, abyste se fyzicky (a možná i psychicky) naladili na další období progresu.

Opřete se do toho

Může se stát, že se nám zastavil progres kvůli tomu, že prostě málo cvičíme. Zpočátku stačí chodit cvičit 2x nebo 3x týdně. Pokud cítíte, že stagnujete, zkuste jednoduše přidat jeden trénink týdně.

Zkuste jiný přístup

Někdy prostě potřebujeme začít cvičit trochu jinak. Pokud přistupujeme k tréninku pokaždé stejně, jedeme pořád „na trojku“, není divu, že se nemáme už potom kam posunout. Řešením je zkusit změnit intenzitu tréninku – jednou jít prakticky naplno, jindy zase zkusit trochu zvolnit anebo zkusit po určitou dobu těžší váhy. To všechno bude trochu jiný impuls, která vás může posounout zase vpřed.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků