core

Co je CORE a proč ho cvičit

10. července 2023
František Hanovec

Cvičíme, chodíme běhat, plavat, jezdit na kole, na bruslích, ale někdy opomíjíme důležitou část těla, která hraje zásadní roli nejen u všech vyjmenovaných aktivit, ale je nezbytná i pro běžné fungování v životě.

Tou opomíjenou částí těla je tzv. core. Core je komplex několika svalů, které vytváří krunýř kolem středu našeho těla a který zevnitř drží naše tělo pohromadě a poskytuje mu oporu. Pomáhá stabilizovat trup, pomáhat při udržení rovnováhy, chránit vnitřní orgány, kontrolovat veškeré naše pohyby a vést je správným směrem. Silný střed těla je základ pro běžný život (například při nošení a zvedání břemen, ale i při obyčejné chůzi), tak i pro sport.

Core není jen „pekáč buchet“ a jeho úloha zdaleka (vlastně vůbec) není estetická, ale primárně stabilizační pro vytvoření opory a stability středu těla.

Tvoří ho velká spousta svalů nejen v oblasti břicha, ale i svaly pánevního dna, vnější a vnitří šikmé břišní svaly, transverzální sval břišní, ale i svaly zad a vzpřimovače páteře.

Z tohoto seznamu je jasně vidět, že jen sedlehy nebo klasické prkno pro dostatečně silný střed stačit nebude.

Nejlepší cviky pro posílení celého core jsou:

  • výdrže (různé varianty planku)
  • silové cviky (dřep, mrtvý tah)
  • nošení zátěže
  • cviky na hrazdě
  • cviky na balančních čočkách
  • posilovací cviky

Ať už nás baví běhání nebo brusle, měli bychom si najít čas a zapracovat i na středu těla, abychom předešli možným zraněním nebo bolestem zad a mohli si sport užívat s radostí o to déle.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků