bolest

Co nám říká bolest

29. dubna 2024
František Hanovec

Existuje několik druhů bolesti, které můžeme rozlišit – akutní, chronická, přenesená, somatická, neuropatická bolest atd. Vždycky se jedná o signál, který nám organismus vysílá a snaží se nám tím něco říct. A na nás pak je, abychom dokázali tuhle zprávu vyhodnotit a hlavně se podle ní zařídit. Pokud to neuděláme, je pravděpodobné, že se bolest bude jen a jen zhoršovat.

Nejčastěji se nejspíš setkáme s bolestí akutní, přenesenou a možná i chronickou.

Akutní bolest vzniká v bezprostřední reakci na podnět. Ať už jsme se uhodili, něco si zlomili, nebo došlo k jinému zásahu do organismu. Tenhle typ bolesti je krátkodobý a obvykle má zřejmou příčinu, jako je zranění, operace nebo záněty. Bolest může být intenzivní a nepříjemná, ale s řádnou léčbou a časem často ustupuje. Jedná se o natažené, natržené svaly, zlomeniny, vykloubení, naražení apod.

V těchto případech je vhodné navštívit lékaře a dát tělu čas a klid, abychom se dostatečně uzdravili a zranění se nám nevracelo nebo nezhoršovalo.

Druhý typ akutní bolesti nesouvisí s mechanickým poškozením, ale je důsledkem fyzické činnosti. To je ta nám všem dobře známá bolest svalů při cvičení nebo sportu způsobená nahromaděním únavy. Tohle je bolest, s kterou se setkáme nejčastěji a je vhodné se s ní naučit pracovat. Poznat, kdy tuhle informaci můžeme potlačit a soustředit se na další opakování, další část tréninku.

A je to nejspíš jediná bolest, kterou je v pohodě v určitých momentech ignorovat.

Třetí typ akutní bolesti je tzv. DOMS (delayed onset muscle soreness) neboli opožděná bolest svalů. Ta se objevuje typicky 24-72 hodin po náročné fyzické aktivitě zejména pokud nejsme na daný typ pohybu nebo intenzitu zvyklí. Setkáte se s ní zejména v prvních týdnech / měsících, když začínáte cvičit. Není to nic, čím bychom se měli stresovat. Bolest obvykle sama odezní během dvou dnů.

Kromě akutní bolesti existuje i bolest tzv. přenesená. Ta je specifická tím, že místo propagace bolesti není místem, kde problém vzniká. Natržený sval bolí typicky v místě poranění. U přenesené bolesti ale může blokace nebo zatuhlý sval způsobit bolest dokonce o několik desítek centimetrů daleko.

Často se jedná o různé bolesti ramen, kolen, kyčlí, zad nebo hlavy, které mají původce někde jinde na těle.

S přenesenou bolestí je nutné co nejdřív bojovat. Z vlastní zkušenosti je vhodné vyhledat fyzioterapeuta, sportovního maséra nebo zkušeného trenéra, kteří mohou pomoct a kteří se dost pravděpodobně s něčím podobným už setkali.

A poslední je chronická bolest, což je druh, kdy pociťujeme konkrétní bolest dobu delší než 6 měsíců. Kdo něco takového zažil, jistě bude souhlasit, že je to velmi nepříjemné a nejen fyzicky, ale i psychicky náročné. Často jsou to bolesti související se zády, krkem nebo hlavou a mohou mít celou řadu příčin.

Řešením jsou rehabilitace, kompenzační cviky, někdy operativní zákrok.

Bolest je prostě signál, kterým se nám snaží tělo něco sdělit a je na nás ho poslechnout a zároveň vědět, jak s tou informací naložit. Pokud se jedná o akutní bolest způsobenou zraněním, je nutné dát tělo klid.

Pokud jde o chronickou bolest, rozhodně je nutné ji řešit s lékařem a pečlivě dodržovat stanovený plán.

Akutní bolest při fyzické námaze musíme individuálně sami vyhodnotit a zařídit se podle vlastní zkušenosti. Někdy je potřeba pauza, jindy můžeme jít tzv. přes bolest.

Opožděná bolest svalů je informace, že jsme tělo výrazně překvapili. Doporučil bych určitě nesedět na gauči, dokud bude vše v pořádku, ale zařadil lehký pohyb.

A u přenesené bolesti je nutné hledat aktivně příčiny a snažit se problém vyřešit co nejdříve. Čím delší dobu to necháme být, tím více se situace může zhoršovat.

Prakticky všechny problémy, které způsobují zmiňované druhy bolesti, je vhodné řešit pohybem. S vyjímkou akutní bolesti způsobené zraněním, kdy je potřeba klid, na vše ostatní pomáhá nějaký druh pohybu. Rozhýbávání, protažení, masáž, silový trénink, zpevnění středu těla atd. atd.

Nejhorší možná varianta je nechat všechno být a čekat, že se problém vyřeší sám.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.
Konec rozmýšlení kdy začít.

Získej super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Začni s CrossFitem a přidej se k nám!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků