CrossFit = kruhový trénink! Nebo ne?

24. února 2020
František Hanovec

Považuješ CrossFit a “kruháče” za synonymum? Co mají společného a co rozdílného? A který je vhodný pro tebe?

Když se někoho, kdo se o CrossFit hlouběji nezajímá, zeptáš, o co jde, dost často se dočkáš odpovědi “cvičení celýho těla, takový pestrý posilování s různýma pomůckama … něco jako kruháče, ne?”

Pak si CrossFit vyzkoušíš a zjistíš, že realita je úplně jiná.

CrossFit versus CrossTraining

U CrossFitu i kruhového tréninku jde o procvičování celého těla funkčními pohyby. Jinak je ale celý koncept CrossFitu a kruháče jiný. Záměna často vzniká díky anglickým názvům “CrossFit” a “CrossTraining”.

CrossFit je trénink složený z funkčních cviků prováděných při vysoké intenzitě a jeho cílem je všestranně rozvíjet schopnosti a dovednosti člověka. Na CrossFitu provádíš prvky z gymnastiky, atletiky, vzpírání, silového tréninku nebo třeba veslování.

Ač je CrossFit pestrý, trénuješ při něm pestrou škálu pohybů a neustále se učíš něco nového, pracuješ se stále stejným nářadím, náčiním a prvky.

Forma tréninku u CrossFitu není jen jedna. Potkáš se jak s intervalovou prací (třicet vteřin makáš, třicet vteřin odpočíváš), tak s tréninky vytrvalostního rázu (snaž se cvičit dvacet minut v kuse), ale třeba i se silovým tréninkem (každou druhou minutu udělej deset dřepů s 30 kg) nebo se “skills” (pět minut trénuj nebo zlepšuj výdrž ve stojce).

CrossFitové tréninky vymýšlíme dopředu v plánu, který je logicky sestavený tak, aby ses neustále zlepšoval, zvyšoval svojí kondičku, byl zdravější a výkonnější.

Než začneš na CrossFitové lekce chodit, musíš absolvovat úvodní kurz – OnRamp Program – kde tě profesionální trenér naučí základní cviky z CrossFitu tak, abys je prováděl správně a efektivně.

Díky tomu všemu je každý trénink jiný, neopakovatelný a pokud trénuješ pravidelně, progres na sebe nenechá dlouho čekat. Navíc díky OnRampu a dohledu profíka na každé lekci budeš cvičit správně.

Oproti tomu kruhový trénink je vlastně forma tréninku. Posouváš se po jednotlivých stanovištích dokola (proto kruhový trénink) a cvičíš na nich po předem určený čas nebo uděláš předem určený počet opakování. Na kruháči pravděpodobně potkáš větší množství pomůcek než na CrossFitu (to ale záleží na konkrétním fitku) a tím pádem i víc různých cviků.

Narozdíl od CrossFitu se cviky nebudeš učit dopředu a některé tě můžou pěkně potrápit. 🙂

Trenéři kruháčů většinou vymýšlí tréninky jen na daný den, což je dáno i tím, že se různě střídají a v jednom fitcentru kruháče často nevede jen trenér, ale dva nebo i více. Proto nemáš zaručenou kontinuitu tréninků a nemusíš tak vidět pokroky.

Co je pro mě lepší?

Už vidíš ten rozdíl? Pokud to s cvičením myslíš vážně a plánuješ trénovat pravidelně aspoň 2x týdně, doporučili bychom ti CrossFit. Chceš cvičit jen jednou za čas, nárazově, třeba třikrát za měsíc? Pak je pro tebe vhodný i kruháč.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků