Ivo Zelinka – soutěžím s Ivem, který byl na tréninku včera

13. listopadu 2018
František Hanovec

Náš gym navštěvuje spousta výsadkářů. Na první pohled vojáky od ostatních nepoznáte, na tréninku je v uniformě téměř neuvidíte. Pokud s nimi navážete rozhovor, dozvíte se spoustu zajímavých informací a zjistíte, že to jsou lidé se srdcem na pravém místě. Jak CrossFit pomáhá v přípravě vojáků? Můžeme se v české armádě setkat s aplikací CrossFitových tréninků? Odpovědi na tyto i další otázky nám poskytne náš dlouholetý člen podplukovník Ivo Zelinka.

V armádě u bojových jednotek jsem od roku 2004, přičemž jsem celou tu dobu u výsadkářů s krátkou pauzou ročního studia v USA, kde jsem studoval v magisterském programu na Univerzitě Námořní pěchoty. Předtím jsem absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska, kde jsem získal bakalářský titul v oboru „vojenský management“ a Metropolitní univerzitu v Praze, kde jsem studoval magisterský obor „mezinárodní vztahy“. U výsadkářů jsem za ty roky prošel prakticky všemi bojovými velitelskými funkcemi. Velel jsem výsadkové četě, výsadkové rotě, byl jsem zástupcem velitele výsadkového praporu. V tuto chvíli jsem na generálním štábu v Praze, mám ale v plánu se v dohledné době vrátit do Chrudimi zpět k 43. výsadkovému praporu.

Ve sportu jsem se dlouhodobě věnoval vytrvalostním sportům – maratony, půlmaratony. Po posledním maratonu ve Washingtonu, D. C. jsem se tři měsíce léčil s nataženým iliotibiálním traktem. Takže by se dalo říct, že mě ke CrossFitu přivedl můj fyzioterapeut. Vysvětlil mi, že pokud budu pokračovat ve sportu stejně jako doposud, ve čtyřiceti můžu nafasovat francouzské hole (smích). To byl první impuls k zamyšlení se nad změnou. V USA byly prvky CrossFitu u Námořní pěchoty poměrně rozšířené již v letech 2012 a 2013. Když jsem chodil na oběd, pozoroval jsem lidi převracející traktorové pneumatiky před jídelnou. Nechápal jsem to, myslel jsem si, že někdo něco provedl a potrestali ho. Zpětně mi došlo, že dělali CrossFit. Po návratu z USA tělocvikář útvaru dělal pro štáb funkční trénink, v němž používal i prvky CrossFitu, což mě okamžitě nadchlo. Šlo o všestranné skupinové cvičení na hudbu, kde každý „soutěžil“ sám se sebou. Lidi to bavilo natolik, že vojáci chodili na lekce i o dovolené. Díky tomu jsem viděl potenciál funkčního tréninku do budoucna.

Po těchto zážitcích jsem hledal CrossFitový gym. Moje první CrossFitová hodina bylo vlastně rande s tehdejší přítelkyní. Do pardubického gymu jsem začal chodit několik měsíců po jeho otevření. Absolvoval jsem OnRamp, kde jsem zjistil, jakých dovedností a modalit se mi nedostává. Byl jsem dobrý na tvrdou vytrvalost a na cvičení s vlastní vahou – kliky a přítahy. I dnes je na hodinách myslím znát, že toto je můj sportovní background. Jakmile došlo na vzpírání, řekl jsem si „Ivoši, tohle fakt neumíš, je potřeba se na to zaměřit.“

Nyní na CrossFit docházím 4x-5x týdně. Největší posun sleduji právě v technice vzpírání. Téměř každý druhý měsíc se mi povede zvýšit nějakou silovou maximálku. Zlepšuji se i v Metconech, třeba u hero workoutu „Lesi“ jsem se posledně zlepšil o minutu. Posunul jsem se určitě i v hlavě – vydržím větší diskomfort. Nejmíň se posouvám v gymnastice, tam jsem pořád dřevo (smích). Mimo CrossFit běhám nebo jezdím na kole, rád lezu. Pracuji také na své mobilitě.

Dříve jsem měl problém se zády, se kterým mi CrossFit pomohl. Chodím pravidelně na lekce „Core“, protože výsadkáři v práci nosí těžká břemena (batoh, zbraň) na dlouhé vzdálenosti. Díky posílení zádových svalů a zpevnění středu těla nemám se zády problém. Je mi 37 let a u výsadkářů se chci udržet, proto přemýšlím i nad svým zdravím. Vojákům bych tento přístup doporučil. Pokud chtějí v armádě vydržet dlouho, musí již od začátku přemýšlet nad svou sportovní přípravou. Já osobně mám za sebou 160 seskoků padákem a žádné zranění, což přičítám i fyzické kondici.

Kombinace vytrvalosti, gymnastiky a síly v jeden okamžik, která je pro CrossFit specifická, mi dodala pohybovou všestrannost. V kondičních přípravách je nejpopulárnější zvedat železo a druhý den nějaké to kardio. Málokdo je to schopen a ochoten to kombinovat. Funkční trénink jde tak přímo proti dřívějším zvykům ve cvičení. Když jsem byl nasazen v Afghánistánu, jako první odpadli fitkoví svalovci – vypadali skvěle, ale brzy se odvařili, když měli utíkat pod palbou. Problémy měli ale naopak i střízlíci, kteří se pak hroutili pod těžkým batohem. Voják musí být všestranný a CrossFit tuto všestrannost poskytuje.

Funkční trénink, CrossFit nebo Sokolská všestrannost je skvělá průprava pro vojáky. Hodina má promyšlenou strukturu, člověk se nenudí, cvičí v partě a nechybí prvek soutěživosti – byť já sám soutěžím primárně s Ivem, který byl na tréninku včera. Do armády bohužel zatím tato metodologie příliš nepronikla. Výsadkáři v tomto jsou napřed. Máme v kasárnách vlastní venkovní CrossFit gym „CrossFit Sweat Saves Blood“ – název z našeho hesla „Pot šetří krev“.

Výkonnostní testy v české armádě jsou:
a) 12minutový běh nebo 300 metrů plavání
b) silová část – striktní shyby nebo leh-sedy a kliky

Těmto testům většina vojáků přizpůsobuje svůj trénink. Trénují jako kulturisté v osmdesátých letech. Železo, cviky na strojích, mrtvé tahy. A pak běh.

Například v americké a britské armádě je to s funkčním tréninkem mnohem lepší, věnují se i CrossFitovým benchmarkovým workoutům. Pochopili, že segmentovaný trénink (samotná síla nebo samotná vytrvalost) je cesta do pekel. Účinnost tréninku se nejlépe ověří v bojovém nasazení. Vojáci provádějící funkční trénink jsou na boj připraveni nejen fyzicky, ale i mentálně.

Aktuálně se teď na Generálním štábu věnuji spíše kancelářské práci, i proto se snažím každý den po práci v CF Pardubice stihnout poslední trénink. Když jsem byl zástupcem velitele Výsadkového praporu, moje práce zahrnovala nejprve něco vymyslet a poté to s kluky aplikovat, jít příkladem. Když jsem do praporu pod tlakem valil CrossFit, věděl jsem, proč to dělám. Někteří to zprvu nechápali, ale jsem ten velitel, který než aby něco sáhodlouze vysvětloval, prostě to dělá a říká ostatním, ať to dělají s ním. Správní lidé se chytí hned, zbytek brzo následuje.

Co se týče uchazečů hlásících se do Výsadkového praporu, největší problém mají ve fyzické přípravě se striktními shyby a se zrychleným přesunem s dvacetikilovým batohem a se zbraní na 15 kilometrů. Tam odpadají lidi, kteří nemají vytrvalost. Často však odejde dříve hlava než tělo. Hodně lidí také nebývá připraveno na dlouhodobé odloučení od rodiny, ale to se dostaví až později.

Myslím si, že s klasickou CrossFit přípravou se dají testy do armády úspěšně absolvovat. CrossFiťák by měl mít vytrvalost, sílu a gymnastické dovednosti rozvinuté rovnoměrně. Pro uchazeče o vstup do armády bych doporučil pár měsíců před přijímacím řízením rozšířit doménu vytrvalosti. Taky je důležitá mentální odolnost – aby byl uchazeč připraven trpět (ďábelský smích).

Na každý rok je mým cílem zvládnout výroční tělesné přezkoušení v první věkové kategorii (18-29 let) za jedna. Já jsem tedy ve třetí věkové kategorii, do první už dávno nepatřím. Zatím se mi stále daří držet s první věkovou kategorií krok. U výsadkářů je důležité, aby všichni zvládli v jeden okamžik dělat totéž. Padák nedělá rozdíly. Velitel výsadkového praporu dokonce skáče z letadla jako první, protože prvních patnáct minut výsadkové operace se každý musí dostat na správné místo bez ohledu na situaci, a to s poměrně těžkým nákladem. Poté začíná samotné plnění bojových úkolů. V té první fázi si je každý roven. Je jedno, jestli jsi devatenáctiletý kulometník nebo čtyřicetiletý velitel praporu.

Dále si každý rok píšu dva až tři menší cíle. Na tento rok jsem si naplánoval zlepšení ve vzpírání, naučení se stojky a poté chůze po rukou. Jako výsadkář sice nepotřebuji chodit po rukou, ale pokud se člověk naučí takto koordinačně náročnou věc, určitě mu to pomůže v jiných dovednostech.

Závěrem bych chtěl něco říci lidem, kteří váhají, jestli s CrossFitem začít a myslí si, že ještě není správný okamžik, že nemají dostatečnou fyzičku… je to nesmysl. CrossFit může dělat jak devadesátiletý důchodce, tak špičkový sportovec. Pokud chcete s CrossFitem začít, vyrazte rovnou. Nečekejte na lepší fyzičku, protože ta se dostaví na CrossFitu. ☺

<< Zpět na seznam článků