jakPoznamFit

Jak poznat jestli jsem fit

23. října 2023
František Hanovec

Být fit = lepší zdraví a spokojenější život. Tak to prostě je.

Jak hodně jsme fit se dá určit různými způsoby. Možná ještě důležitější než aktuální stav je ale sledovat progres. Jak se měníme. Jestli jsme v průběhu času víc fit nebo ne.

Jedním z nejjednodušších způsobů je pravidelně měřit svoji tělesnou hmotnost a sledovat změny. Důležité je však nejen sledovat váhu, ale také tělesné složení, což znamená množství tuku a svalové hmoty. K tomu lze využít třeba měření obvodu pasu a boků nebo analýzu složení těla na váze inBody.

Díky tomu můžeme sledovat, jestli se nám zvyšuje množství svalové hmoty a snižuje množství tělesného tuku.

Dalším způsobem je měření kardiorespirační kondice, například prostřednictvím hodnoty VO2max. Toto měření může poskytnout důležité informace o tom, jak efektivně naše tělo zužitkovává kyslík při cvičení a jakým způsobem pracuje náš kardiovaskulární systém.

Toto se dá otestovat spiroergometrií v nemocnici v rámci Centra zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny v Pardubicích nebo například ve Sportklinik v Dřítči.

Jak jsme fit můžeme poznat i podle pravidelného testování síly, vytrvalosti, zátěže ve vysoké intenzitě apod. To může zahrnovat měření maximálního množství váhy, kterou dokážeme zvednout, počet opakování při konkrétním cviku nebo rychlost provedení určitého pohybu.

V rámci našeho tréninku to jsou různé benchmarkové tréninky. které pravidelně opakujeme, abychom zjistili, jak se posouváme.

Moderní technologie nám dnes umožňují využít i různé aplikace a wearables pro sledování kondice. Chytré hodinky, náramky a mobilní aplikace mohou měřit kroky, spálené kalorie, srdeční tep a mnoho dalších parametrů. Na nich můžeme sledovat některé markery, které nám mohou napovědět jako klidová tepová frekvence, variabilita srdečního tepu apod.

Můžeme zvolit jakoukoli metodu. Důležité je, abychom sledovali svůj progres v čase a měli tak přehled o tom, jak jsme fit.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků