Pravidelné cvičení a žádný stres?

10. října 2022
František Hanovec

Psychický stres je bohužel součástí našeho běžného života. Dost možná víc, než si sami uvědomujeme.

Stres v práci, kde musíme stíhat termíny. Stres doma, stres ze zpráv, z rodiny, kvůli nemoci apod. Jsme pod neustálým stresem a kvůli tomu se můžeme cítit bez energie, unavení a bez nálady.

Za tohle všechno může hormon kortizol, tzv. stresový hormon. Ten naše tělo vyplavuje jako reakci na vnější stresový podnět. Zvýšená hladina kortizolu pak způsobuje např. úzkost, bolesti hlavy, přibírání, trávící problémy atd.

Prostě nic, po čem bychom zrovna dvakrát toužili.

Existuje naštěstí několik způsobů, jak se se stresem vyrovnávat. Někomu pomáhá meditace nebo mindfulness sezení, pro někoho je důležité si o všem promluvit, jinému pomáhá journaling. A v neposlední řadě je to samozřejmě cvičení a fyzická aktivita.

3 důvody, proč cvičení snižuje stres

1. Dopamin a serotonin

Po fyzické aktivitě se vyplavují další hormony – dopamin a serotonin. Protože cvičení je fyzicky náročná aktivita, máme na konci tréninku příjemný pocit z dobře odvedené práce. Zvládnutí náročného tréninku je pro nás úspěch, za který jsme odměněni dávkou dopaminu.

Serotonin nám dává zase pocit spokojenosti a sebeuznání. Za to, že jsme vystoupili z komfortní zóny a překonali sebe sama.

Díky oběma hormonům se cítíme příjemně, jistě a sebevědomě.

2. Přesun soustředění

Při cvičení se soustředíme na to, co aktuálně děláme. Plně se věnujeme dané fyzické aktivitě a to nám umožní „vypnout“ a odreagovat se.

Kdo si vyzkoušel CrossFitový trénink, ví, že u něj na nic jiného myslet ani nemůže. A díky tomu se alespoň na hodinku můžeme zcela odpojit od běžných starostí.

3. Lepší kognitivní funkce

Díky cvičení nám to pak víc myslí, jsme kreativnější, spíš si s problémy poradíme a díky tomu jsme seběvědomější a odolnější vůči stresu, protože víme, že si s čímkoli, co přijde, dokážeme poradit.

Dokonce se zdá, že čím vyšší intenzita cvičení, tím větší pozitivní efekt nám přinese.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků