Proč bych měla cvičit s činkou? Nestane se ze mě chlap?

27. srpna 2019
František Hanovec

Žiješ také v omylu, že po jednom zvednutí činky nabereš 10 kilo svalů a ose a kotoučům se vyhýbáš obloukem? Bojíš se proto přijít na CrossFit? V pěti bodech ti jednoduše vysvětlíme, proč bys čince měla dát šanci a jakto, že o svou ženskou figuru nepřijdeš.

Cvičení s externí zátěží spaluje tuky kosmickou rychlostí

Asi si sama dokážeš představit, že bude rozdíl mezi výpadem s vlastní vahou a výpadem s osou na ramenou. Při práci s externí zátěží tělo musí vynaložit více energie, aby cvik s danou přidanou vahou zvládlo.

Váha navíc > více vydané energie > více spáleného tuku ze zásob.

Při tréninku s činkou zapojíš celé tělo. A je to zábava.

Těžko bychom hledali cviky zapojující více svalů, než prvky ze vzpírání. Při zvedání osy ze země zapojuješ nohy, při zvedání činky nad hlavu paže a po celou dobu používáš svaly středu těla a zad, které ti pomáhají s osou pracovat efektivněji a chrání tvé tělo před úrazem.

Trénink s osou ti zkvalitní každodenní život

Cviky, které provádíš s osou (nebo i s kettlebellem a činkou) jsou hodně podobné těm, které děláš denně v běžném životě. Zvedání těžkého nákupu je stejné jako mrtvý tah. Když si hraješ s dítětem a zvedáš ho nad hlavu, děláš vlastně striktní press. Jakmile se pohyby naučíš správně v gymu, budeš je dělat lépe i v každodenních situacích a předejdeš tak úrazům.

Bojím se, že si ublížím!

Najdi si kvalitního trenéra a nemusíš se bát. Naučíme tě s osou pracovat tak, aby ti to bylo ku prospěchu. Správným zvedáním externí zátěže naopak posílíš svalstvo trupu a předejdeš tak bolestem v oblasti bederní a krční páteře nebo hlavy. I v případě některých bolestí kloubů může správné cvičení se zátěží pomoct.

Nechci vypadat jako chlap!

Bojíš se, že po pár trénincích s osou se z tebe stane mužatka a budeš mít takové svaly, za které by se nemusel stydět ani Hulk? Neboj. Tohle přesvědčení většinou vychází z prohlížení si fotek elitních atletek, které dřou několik hodin denně, mají enormně nízké procento tuku v těle, za účelem svalového růstu mají upravenou i stravu a suplementaci a hormony jim pracují trošku jinak.

Pokud se podíváš na slečny, které chodí na CrossFit klidně i 5x týdně pro radost, určitě ti muže připomínat nebudou. Budeš mile překvapená tím, že taková křehká slečna dokáže nad hlavu dostat 60 kg a přitom mít hezkou postavu. S tréninkem se ti totiž zlepší svalová síla, svalová hmota ale nijak rapidně neporoste. Díky CrossFitu rozhodně zhubneš, zpevníš se a vytvaruješ, nadměrného nasvalení se ale rozhodně bát nemusíš.

Oproti mužům máme my ženy mnohem méně testosteronu, což je hormon zodpovědný za nárust svalové hmoty. Proto chlapům svaly rostou mnohem rychleji.

Přesvědčili jsme tě a chceš to zkusit? Napiš nám a doraž na nezávaznou konzultaci, kde s tebou před prvním tréninkem rádi všechno ještě probereme.

<< Zpět na seznam článků