Proč jen napsat svůj cíl nestačí

19. prosince 2022
František Hanovec

Blíží se začátek roku, čas na předsevzetí a nové cíle. Cíle jsou podle mě dobrý způsob, jak se v životě, práci nebo vztazích posouvat a vylepšovat je. Ale je potřeba začít správně.

Napsat si samotný cíl nestačí. Jasně, je to lepší než nic, protože aspoň víme, kterým směrem chceme jít, ale není to samo o sobě dostatečný krok. Není to tak, že si napíšeme na papír, čeho bychom chtěli dosáhnout, hrozně si to budeme přát a ono se to uskuteční.

Definovat si cíl je prvním z mnoha kroků, který musíme udělat. Ale určitě nám to nezaručí, že ho automaticky dosáhneme. Pravda totiž je, že vítězové i poražení mají stejný cíl. Všichni jedou na olympiádu vyhrát, ale povede se to jen někomu.

Samotný cíl není všechno. Když půjdeme o vrstvu dál tak zjistíme, že je důležité se podívat na to, jaké návyky a aktivity vedou k tomu, že se k cíli postupně přiblížíme.

Pokud budu mít cíl shodit tuk, tak vím, že kroky, který budou znamenat postupný progres, jsou: dobrá životospráva, pravidelné cvičení a dostatek spánku. A konkrétní aktivity můžou být dostatečný příjem bílkovin, vyřazení alkoholu a sladkého, dostatek zeleniny, denně 10 tisíc kroků, 4x týdně 60 minut silově kondiční trénink, chodit spát a vstávat pravidelně ve stejnou dobu a spát aspoň 8 hodin každou noc.

Jestli víme, že tohle jsou aktivity, které nám zajistí progres a pomůžou nám dostat se k našemu cíli, proč je neděláme? Co je ten rozhodující faktor, jestli se nám podaří zhubnout nebo ne? Většina lidí, kteří chtějí zhubnout, tyhle aktivity znají, v tom to není. Vědí, co by měli dělat, co je posune, ale neudělají to.

Proč to tak je? A hlavně, co s tím?

Nesnažte se měnit svoje návyky před tím, než změníte svojí identitu. Než změníte to, za jakého člověka se považujete. To vám strašně pomůže ve chvílích, kdy se rozhodujete, co udělat.

Vaše nová identita může být “jsem člověk, který žije zdravě”. Jestli přijmete tuhle novou identitu za svou, spousta rozhodnutí se vám strašně zjednoduší.

Není to o tom, že bychom si výjimečně nemohli dopřát něco nezdravého. Ale o tom, že víme, že to je výjimka, protože to člověk, který žije zdravě, pravidelně nedělá.

Protože pro dosažení jakéhokoli cíle jsou potřeba jen dvě věci:
Krok číslo 1: určit si, jaké aktivity vedou k cíli;
Krok číslo 2: jít a prostě je udělat – pravidelně a dostatečně dlouho, než cíle dosáhneme.

To je ne tak úplně tajné tajemství úspěchu. Komik Jerry Seinfeld psal celou kariéru vtipy každý den, Michael Jordan i třeba Floyd Mayweather, když byli nejlepší na světě, trénovali i tak víc než ostatní (ve dne i v noci). Ne protože by nutně museli. Ale proto, že to je to, kým jsou. Protože komik píše každý den vtipy a sportovec každý den trénuje. Bez ustání a hlavně, i když se jim nechce. Prostě jde a udělá to.

Tak udělejte to stejné: vyberte si cíl, definujte aktivity, které vědou k jeho dosažení a pak jen jděte a dělejte je dostatečně dlouho. To je vše, to je cesta k úspěchu.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků