rybiTuk

Rybí tuk – zbytečnost nebo nezbytnost?

13. března 2023
František Hanovec

Rybí tuk je doplněk stravy, který se často užívá pro své pozitivní účinky na zdraví. Je to skvělý a přírodní zdroj omega-3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro naše zdraví a správné fungování organismu. Ty můžeme najít i ve stravě, např. je obsahují ryby, ořechy nebo semínka. Omega-3 mastné kyseliny se obecně dělí na dvě hlavní skupiny: EPA a DHA. Tyhle dvě mastné kyseliny se liší svými účinky a benefity, které nabízejí.

EPA a DHA jsou nejznámější omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybím tuku. EPA (eikosapentaenová kyselina) je známá svými protizánětlivými účinky a DHA (dokosahexaenová kyselina) je důležitá pro správný vývoj mozku a zdraví očí. Zatímco obě tyto mastné kyseliny nabízejí mnoho benefií, jsou si různé v tom, co přesně dělají.

EPA pomáhá bojovat proti zánětlivým procesům v těle, má antioxidační účinky a může také pomoci snížit riziko srdečních chorob. Kromě toho byla EPA také spojována se snížením rizika deprese a úzkosti, stejně jako s úlevou od artritidy a dalších zánětlivých stavů.

DHA na druhé straně je nezbytná pro normální funkci mozku a může pomoci snížit riziko Alzheimerovy choroby. DHA také podporuje zdraví očí a může pomoci snížit riziko vzniku zrakových problémů jako je makulární degenerace.

Rybí tuk obsahuje obě tyto mastné kyseliny, což z něj činí skvělý zdroj omega-3 pro ty, kteří hledají přirozenou formu tohoto živinového doplňku. Kromě toho je rybí tuk dobrý pro:

– snížení rizika kardiovaskulárních chorob
– snížení krevního tlaku
– snížení hladin triglyceridů a cholesterolu
– zlepšení kognitivních funkcí
– zdravou kůži a vlasy
– zlepšení příznaků deprese
– zlepšení kvality kostí

Jak a kolik suplementovat

Rybí tuk můžeme sehnat v tekuté formě i v kapslích, které jsou pro většinu z nás mnohem přijatelnější kvůli specifické chuti rybího tuku, který nemusí každému sedět.

Doporučené dávkování se výrazně liší a pohybuje se v rozmezí 250-500mg souhrnu EPA a DHA. Andrew Huberman, docent ze Stanfordu, který se tématu věnuje, doporučuje příjem EPA dokonce nad 1000mg za den.

Stejně jako u všech ostatních suplementů je jen na nás, pro co se rozhodneme. Pokud máme v jídelníčku dostatečně zastoupeny ořechy a ryby, nemusíme rybí tuk suplementovat vůbec nebo minimálně. Pokud se ale těmto potravinám spíše vyhýbáme, určitě bych doporučil rybí tuk jako suplement zařadit.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků