Snídaně a její nutriční timing

21. května 2019
František Hanovec

Říká se, že snídaně je základem úspěšného dne. Patříte mezi skupinu lidí, kteří si ráno bez snídaně nedovedou představit, nebo ji prostě a jednoduše vynecháváte? V dnešním článku se zaměříme na toto první jídlo dne a vysvětlíme si, jak k němu vlastně přistupovat z hlediska nutričního timingu.

Hned na úvod je třeba zmínit jednu věc – snídaně je sice základem každého dne, ale neznamená to, že musíte snídat za každou cenu, nebo že do hodiny od probuzení do sebe máte dostat 20 – 25% z celkového energetického denního příjmu. Vždy je třeba brát v úvahu váš aktuální pracovní či tréninkový harmonogram a zejména váš spánkový profil.

Spánkový profil je ve vztahu k rannímu režimu jedním z nejvíce určujících faktorů, který při individuálním jídelníčku ovlivňuje složení snídaně. Typickým příkladem jsou lidé, kteří jsou pracovně aktivní dlouho do noci (spánkový profil sovy). Lidé s tímto spánkovým profilem budou metabolicky aktivní ještě v pozdních večerních hodinách a mnohdy je to pro ně jediný klidný čas na příjem stravy. Znamená to ovšem, že u takového člověka bude energetický a živinový příjem posunutý do večerního režimu a tomu bude odpovídat i zatížení trávicího traktu, který bude ráno po probuzení zpracovávat předchozí potravu a nebude optimálně připraven na další příjem nových živin. Vždy bude záležet na průběhu vstávání, ale i na časovém odstupu posledního zkonzumovaného jídla před spánkem. To znamená, že někomu snídaně vyhovovat budou a někomu zase ne. Hlavní je si uvědomit, že máte na výběr z několika možností a nemusí vždy platit pravidlo, že snídat se musí a je to ta jediná správná cesta ke správné výživě.

Doporučené zásady v ranním režimu:

  • Není vhodné jíst bezprostředně po probuzení (15 – 20 min), zejména pokud se jedná o brzké ranní hodiny a vstáváte tzv. na budíka, probouzíte se z hlubokého spánku a trávení není ještě optimálně nastartované.
  • První věc, kterou bychom do sebe po probuzení měli dostat, je vždy nápoj. Organismus je totiž po probuzení ve stavu lehké dehydratace a proto je ideální začít den sklenicí čisté vody s plátkem citrónu.
  • V případě, že na snídani nemáte dostatek času a máte hektická rána, vyhněte se konzumaci vydatnějších pokrmů, které potřebují čas k natrávení. Tato jídla se dají nahradit například domácím freshem nebo smoothie a samotnou snídani jako hlavní chod si můžete odložit na pozdější hodinu, kdy na ni bude dostatečný klid.
  • Pokud na snídani nebudete mít po ránu chuť, nebo budete mít pocit plnosti, do jídla se nenuťte a odložte ho na pozdější dobu. Snídaně by měla být příjemnou a pohodovou záležitostí. Měli bychom si na ni udělat dostatek času, jíst pomalu a v klidu, v příjemných místech kde bude vládnout příjemná atmosféra.
  • Vydatné a komplexní snídaně je ideální konzumovat cca hodinu po probuzení.

Závěrem je třeba si přiznat, že nám často uniká skutečnost, že lidské tělo je po metabolické stránce poměrně složitý soubor systémů. Právě proto není třeba se za každou cenu držet zažitých praktik a názorů. Ono někdy totiž bohatě stačí svému tělu pouze naslouchat.

<< Zpět na seznam článků