Strava – základ života (a tréninku)

21. února 2017
František Hanovec

V legendárním článku What is fitness? zakladatele CrossFitu Grega Glassmana, je část s názvem “World-class fitness in 100 words”. Na začátku stojí:

Jezte maso, zeleninu, ořechy a semena, nějaké ovoce, trocha škrobu a žádný cukr. Držte příjem na úrovni, která podporuje trénink, ale ne ukládání tuku.

Určitě není náhodou, že Glassman začíná jídlem a zároveň stravu staví na samý základ své pyramidy, která vyjadřuje teoretický model rozvoje a říká, že pokud máme nedostatky v jakékoli úrovni pyramidy, všechny části nad ní tím utrpí.

crossfit-fitness-pyramid-small

Jednoduše řečeno, pokud se budeme špatně stravovat, negativně ovlivníme svoje schopnosti a výkon ve všech ostatních oblastech.

Strava hraje v našem životě velmi důležitou roli a má velký vliv na to, jak hodně jsme fit. Správná strava může zesílit nebo naopak oslabit účinek trénování, ovlivnit regeneraci, psychickou pohodu i zdraví. Efektivní strava má dostatek bílkovin, sacharidů i tuků. Dávno je pryč mýtus stravy složené ze 70% ze sacharidů, 20% bílkovin a 10% tuků, která tak maximálně zvýší riziko rakoviny, cukrovky a srdečních onemocnění. Vyvážený poměr makroživin se spíše blíží podílu 40% sacharidy, 30% bílkoviny, 30% tuky.

Ať už je vaším cílem lepší sportovní výkon, prevence nemocí, dlouhověkost nebo lépe vypadat, vyvážená strava je to nejdůležitější.

Chceš zhubnout, dát se dokupy a změnit svůj život k lepšímu?

Napiš nám a sejdeme se na nezávazné konzultaci, kde probereme tvoje cíle a jak bychom ti mohli pomoct.

    << Zpět na seznam článků