Suplementy – v čem mohou pomoci a jaké užívat?

9. srpna 2021
František Hanovec

Suplementy neboli doplňky stravy jsou přípravky, kterými můžeme doplnit látky, které jsou pro naše tělo potřebné a z nějakého důvodu jich nemáme dostatek.

Hned na úvod je důležité říct, že většinu makroživin (bílkovin, sachardidů a tuků) i mikroživin (vitamínů, minerálů a stopových prvků) bychom měli přijmout v pestré a vyvážené stravě. V každém našem jídle bychom měli mít cca 40% energie ze sacharidů, 30% z bílkovin a 30% z tuků. Tento poměr stejně jako poměr pro jednotlivá jídla v rámci dne je individuální, nicméně pro většinu z nás je dobrým cílem, na který mířit.

Proč bychom tedy vůbec měli sahat po suplementech, když jsme schopni získat vše potřebné z normální stravy? Pokud by to tak bylo, je to ideální stav a suplementy potřebovat nebudeme. Nicméně je celá řada situací, kdy se některý ze suplementů hodí zařadit. Může se jednat o déletrvající pohybovou aktivitu (3 hodinový cyklistický závod), vliv podnebí (nedostatek slunečního svitu v průběhu podzimu a zimy) nebo jednoduše špatné složení stravy, které způsobí nedostatek bílkovin či některých minerálů.

Jaké suplementy jsou nejlepší?

Stejně jako na celou řadu dalších otázek souvisejících s cvičením a stravováním odpověď zní: „to záleží.“

Jinou potřebu bude mít triatlonista v přípravě na závody, jinou kulturista. Lišit se bude i doporučení pro babičku nebo pro nesportovce.

Nicméně cílem pro všechny by mělo být díky suplementům dorovnat určitý nedostatek, který z různých příčin vznikl.

3 nejlepší suplementy pro CrossFit

1. Protein

Bílkoviny (neboli proteiny) hrají zásadní roli pro vytvoření i udržení svalové hmoty. Kromě toho zajišťují pocit sytosti a zvyšují termický efekt jídla. S nedostatečným příjmem bílkovin se setkává u klientů velmi často a kromě úpravy stravy je řešením i proteinový prášek.

Bílkovina z „proteiňáku“ je jednoduše vstřebatelná a příprava zabere jen minutku. Zejména po tréninku je příjem bílkovin z proteinového nápoje mnohem jednodušší a pohodlnější než normální jídlo. To by mělo následovat 1-2 hodiny po tréninku.

2. Kreatin

Jeden z nejvíce zkoumaný a recenzovaných suplementů vůbec. Kreatin je látka, která se přirozeně vyskytuje v našem organismu a kterou přijímáme ze stravy.

Role kreatinu je důležitá zejména u vysoce intenzivní krátkodobé aktivity jako je například silový trénink, vzpírání či sprint. Nasycení kreatinem (díky rychlejší resyntéze ATP) prodlužuje dobu, po kterou jsme schopni aktivitu vykonávat.

Suplementace kreatinu prokazatelně zvyšuje sílu (1) a přispívá k nárůstu čisté svalové hmoty – to je jednoznačně win-win.

3. Vitamíny a minerály

Společně se stopovými prvky se vitamíny a minerály řadí mezi mikroživiny. Mikro jsou množstvím, které potřebujeme, ne ale svým významem. Většinu mikroživin bychom měli být schopni získat v bohaté a pestré stravě. Nicméně vlivem tréninku, ročního období, kvality stravy apod. může docházet k nedostatku některých mikroživin v našem organismu.

Zatímco protein a kreatin je vhodný takřka pro každého, vitamíny a minerály jsou na individuálním posouzení každého z nás. Na co se ale zaměřit?

  • vitamín D
  • omega 3 mastné kyseliny
  • multivitamín
  • zinek
  • hořčík

Základem je vyvážená strava bohatá na makro i mikroživiny. Pokud navíc pravidelně a intenzivně trénujeme, měli bychom se obzvlášť důkladně zaměřit na to, co svému tělu dáváme. A suplementy mohou být v takovou chvíli dobrým pomocníkem.

<< Zpět na seznam článků