Tomáš Volf – čerstvě po OnRampu

19. února 2019
František Hanovec

Před účastí na hodinách CrossFitu si každý musíme projít několikahodinovým kurzem techniky – tzv. OnRamp Programem. Tomáš Volf miloval pohyb vždy, k návštěvě gymu se ale odhodlával dlouho. Od prvního OnRampu byl za toto rozhodnutí moc rád a nyní CrossFit navštěvuje s nadšením. Jaká je cesta z posilovny od strojů do CrossFitového gymu plného nových výzev?

Jmenuji se Tomáš, je mi 40 let, pracuji v leasingové společnosti, ve volném čase se rád věnuji cestování, pohybu a svému psovi. Jsem velký fanda dopravních letadel. Vždy jsem se pravidelně hýbal – kolo, běh, fitko. Občas jsem zkoušel nové výzvy – vysokohorskou turistiku, power yogu a podobně. Asi před šesti lety jsem kompletně změnil své stravování a začal jsem jíst ve stylu Primal Blueprint (verze palea popsána ve stejnojmenné knize od Marka Sissona). Zjistil jsem, že život bez lepku a laktózy je pro mě mnohem lepší a vyřešil jsem si díky němu spoustu zažívacích potíží. Díky sportu a stravě se mi lépe daří držet tukové zásoby v „normálu“ – teda, spíš trochu nad normál (smích).

O CrossFitu jsem dlouho přemýšlel, jenže jsem si říkal, že to je jen pro namakané borečky s tukem okolo 9% a fyzičkou vrcholového sportovce. Předminulé léto jsem vyzkoušel v Praze „Hard Core“ a zjistil, jsem, že to dám i přesto, že rozhodně nemám tuk 9%. Nicméně čas plynul a já zase chodil do fitka 3-5x týdně a jel jsem si tu svoji písničku: sluchátka, muzika, tahání činek. Stále dokola. Nebylo to špatné, nicméně nebylo to ono. Začal jsem hledat na internetu CrossFit v Pardubicích a našel! Další dva měsíce mi trvalo, než jsem se odhodlal a napsal první e-mail. A ten to odstartoval. Už od první komunikace přes e-mail jsem cítil, že to je tak nějak jiné, žádná arogance jako ve fitku a tak přišlo první setkání. Musím říci, že jsem byl od prvního momentu mile překvapen a byl jsem rád,
že jsem tento krok udělal. Nejdřív jsem si myslel, že žádný OnRamp nepotřebuji. Chodil jsem do fitka s trenérem a tak jsem nějaké cviky znal. Hned při prvním OnRampu jsem byl vyveden z omylu. Za pár úvodních hodin jsem se naučil správné držení těla a jak si neublížit při cvičení. Získal jsem jistotu a naučil se i spoustu nových cviků (nikdy předtím jsem třeba neměl osu nad hlavou).

První CrossFitová hodina byla super, sice jsem neznal názvy cviků a ještě jsem se necítil „pevný v kramflecích“, nicméně vše se na začátku hodiny probere a nikdy jsem se nebál zeptat. Je fajn, že nikdo se na nikoho nevytahuje a tím se cvičí daleko lépe. Je super, že nemusím vymýšlet cviky, a pokud udělám něco špatně, jsem ihned opraven a hlavně musím makat celou hodinu. A to je super.

Nyní chodím minimálně třikrát týdně, střídám ranní hodiny a odpolední. Nikdy si dopředu nečtu, jaké budou cviky, o to víc jsem překvapen (vždy mile krom wallballů) (smích). Ještě se mi nestalo, že by se mi nechtělo cvičit, někdy je to sice těžší, ale o to lepší pocit mám na konci hodiny. Mé aktuální cíle jsou udržet se, zvyšovat zátěž a vydržet.

Díky CrossFitu jsem poznal nové lidi, a i když je vidím jen cca tři hodiny týdně, je to fajn. Úžasné je, že se omezeně dá cvičit CrossFit i na dovolené bez vybavené posilovny. Jsem daleko pohyblivější a zpevněnější. S váhou se líp pracuje, a pokud dodržuji striktně stravování, jdou tuky dolů a svaly se rýsují. A hlavně jsem CrossFiťák. (smích)

Nebojte se s CrossFitem začít, je to tvrdé, nicméně není to nemožné a dá to každý, fakt každý. Vykašlete se na cvičení ve fitku s otevřeným instagramem, CrossFit je lepší a hlavně účinnější. Přímo OnRamp je krásný náhled do CF, kde každý zjistí, že to dá. OnRamp Tě přípraví na CrossFit život. Není čeho se bát. Kdo se bojí, bude tlustý a nepohyblivý (smích).

Na závěr můj oblíbený citát: „Svět patří těm, co se nepose*ou.“ – Charles Bukowski.

<< Zpět na seznam článků