Vytváření nových návyků, aneb proč často selháváme?

9. července 2019
František Hanovec

Ze zkušeností všichni dobře víme, že naučit se novou věc není mnohdy vůbec jednoduché. Každý už někdy použil oblíbené fráze typu: od zítra začínám, od pondělí začínám, nebo tu úplně nejoblíbenější (milovníci novoročních předsevzetí jistě odpustí) – začínám od nového roku. Jednu věc mají tyto fráze společnou. Člověk, který je užívá, ve většině případů po čase selže a to i přesto, že si dobře uvědomuje, že by měl ve svém životě něco změnit. Je až s podivem, jak málo jsme ochotni pro tyto změny něco udělat, i když víme, že pro zlepšení kvality našeho života jsou zcela zásadní. Přitom není nic “jednoduššího” než se vědomě rozhodnout, naprogramovat svoji mysl a začít na změnách systematicky pracovat a zároveň si začít postupně vytvářet nové návyky.

Co jsou to návyky?

Návyky jsou automatizované činnosti, které vznikly opakováním. Každý z nás vlastní jednu důležitou zbraň, která se jmenuje vůle. Pravda je ovšem taková, že každý z nás disponuje zbraní (vůli) různého kalibru a každá zbraň obsahuje jinou zásobu munice. Municí je v tomto případě naše motivace, což je jedna z klíčových věcí při vytváření nových návyků. V praxi tak můžeme často sledovat, že nezáleží na tom, jak silnou máme vůli, ale jak silnou motivaci (programy v hlavě) si umíme nastavit.

Motivace musí být dostatečně silná na to, abychom dokázali překonat časově náročné období na přeprogramování mysli a těla. Zde bude extrémně důležitá i podpora našeho okolí.
Musíme si uvědomit podstatnou věc – všechno má svůj čas a v oblasti výživy a tréninku to platí dvojnásob.

Úspěch prostě nepřichází přes noc a pokud by všechno bylo jednoduché a rychlé, zvládl by to každý.
Důležité tedy je, že při správném vedení a silné motivaci, která bude podpořená kvalitním informačním zázemím, je velká šance, že vás proces změny bude bavit. Ovšem ani tak to nebude snadné a může se stát, že vás výstup z komfortní zóny bude bolet.

“Já chci”, nebo “já musím”? Jak z toho vlastně ven?

Přestaňte s frázemi typu: “Zítra musím jít cvičit “nebo: “Od zítra začnu jíst zdravě”. Tyto fráze nemají vůbec žádný význam. Lidé, kteří jsou v jakémkoli směru skutečně úspěšní, nic z toho co dělají, dělat nemusí. Prostě to dělají, protože chtějí. Všechno o co se budeme pokoušet protože musíme, nebude mít z časového horizontu dlouhého trvání a výsledek nebude nikdy tak kvalitní, jako u něčeho, co prostě a jednoduše dělat chceme. Zkusme proto u výše zmíněných frází nahradit jedno jediné slovo: “musím” za: “chci”. Potom věta “Od zítra chci jíst zdravě” dostává naprosto jiný rozměr.

Závěrem je třeba dodat, že návod na to, jak a kde začít, musí každý najít jen sám v sobě. Pokud se pro nějakou změnu definitivně rozhodneme, musíme počítat s tím, že to bude běh na dlouhou trať a výsledky nelze očekávat hned. To platí ve stravě i při tréninku.

Jedině postupnými a smysluplnými kroky můžeme vyšlápnout na cestu, která bude znamenat cíl.

<< Zpět na seznam článků