zdrava_strava

Zdravá strava je základ

30. května 2023
František Hanovec

Existují 4 pilíře zdravého a efektivního hubnutí – zdravá strava, pravidelný pohyb, pitný režim a odpočinek. Dost možná nejdůležitější z nich je právě správné stravování. Je to totiž oblast, která nám může nejvíce pomoci se změnou naší postavy. Není ale potřeba hladovět, odpírat si jídlo nebo počítat každou kalorii.

Energetická bilance – rozhodující faktor

Energetická bilance je rozdíl mezi příjmem a výdejem energie. Pokud máme za cíl zhubnout, potřebujeme výdej energie vyšší než příjem. Platí následující jednoduché pravidlo:

energetický příjem > energetický výdej = přírůstky na váze
energetický výdej > energetický příjem = ztráta hmotnosti

V dnešní době najdeme na internetu velkou spoustu různých diet a způsobů stravování: nízkosacharidová, nízkotučná, keto, paleo, Atkins, přerušovaný půst, carnivore, hubnoucí šejky a tak dále. Kterou z nich ale vybrat?

Všechny časově omezené diety a krátkodobá nebo dokonce extrémní řešení nejsou dobré. Jasně, vidina 8kg dole během měsíce, navíc prakticky bez práce, je skvělá a lákavá.

Ale.

Vystavíme tím tělo velkému šoku, které zvýší stres, kterému je už tak vystaveno. Navíc pokud se po skončení diety vrátíme k tomu, jak jsme se stravovali předtím, dříve nebo později logicky přibereme váhu zpět. A velmi často ještě víc. Objeví se tak známý jo-jo efekt.

Co tedy jíst?

Maso, ryby, vejce, ovoce, spoustu zeleniny, ořechy, žádný cukr a nevyhýbat se tuku. Potřebujeme dostatečný příjem bílkovin, sacharidů i tuků, všechny tyto makroživiny jsou zásadní pro správné fungování našeho organismu.

Ve vyváženém jídelníčku by měly být kromě základních živin také potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Vláknina nám jednak dodá energii i pocit sytosti a zároveň reguluje trávení tuků. Pokud je náš jídelníček skutečně vyvážený a pestrý, vitamíny nezbytné pro správné fungování těla do sebe dostaneme přirozeně. To se samozřejmě pozitivně podepíše nejen na našem zdraví, energii či silné imunitě, ale také na psychice. Budeme se zkrátka cítit dobře.

Každý z nás je jiný a přesně to, co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému. Obecné zásady jsou stejné, konkrétní způsob je pro každého z nás trochu jiný. Je potřeba zkusit a zjistit si, co nám bude vyhovovat a co každému z nás pomůže k tomu, abychom vypadali a cítili se podle našich představ.

Neexistuje jedno univerzální řešení pro všechny. Někomu víc sedí velká snídaně a menší jídla po zbytek dne. Jiný zvolí přerušovaný půst a první jídlo dne pro něj bude oběd. Někdo preferuje 5-6 menších jídel během dne, jinému stačí 2 jídla velká.

Musíme zkoušet, vnímat a najít si svou vlastní cestu.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků