myty_cviceni

5 největších mýtů o pohybu a cvičení

7. srpna 2023
František Hanovec

Okolo pohybu a cvičení koluje celá řada mýtů, dojmů a polopravd. Většinou jsou nějakou kombinací nepochopení nebo zjednodušením daného problému. Tohle je top 5 největších mýtů o cvičení a také proč to tak není.

Díky kardiu zhubnu

Zejména kardio (běh, rychlá chůze, plavání apod.) v nízké intenzitě je mylně považováno za ideální způsob, jak zhubnout. Teorie dává smysl – při aktivitě v nízké intenzitě se spolu se glykogenem využívá jako palivo tuk.

Problémy jsou ale hned dva. Zaprvé není tuk jako tuk. A primárním zdrojem pro takovou aktivitu není tuk, který máme uložený třeba na břiše. A druhý problém je, že velmi nízká intenzita pohybu vyžaduje poměrně nízkou spotřebu energie. Takže „spálíme“ docela málo.

Po silovém tréninku budu jak kulturista

Tohle je častá obava zejména dívek a žen, která ale nemůže být dál od pravdy. Jednak silový trénink není to samé jako kulturistický trénink a primárně nestimuluje růst svalů. Ale i kdyby to tak bylo, vzhledem k nízké hladině testosteronu a růstového hormonu je pro holky vybudovat nějaké svaly extra náročné.

Naopak díky silovému, ale i kulturistickému tréninku máme silnější a odolnější tělo. A jakýkoli sval nám navíc pomůže vypadat lépe.

Dřep není zdravý pro kolena

Právě naopak! Silné nohy nám zajistí, že s koleny nebudeme mít žádné problémy. A dřep (samozřejmě správně provedený) je jeden z nejlepších cviků.

Běh je nejpřirozenější pohyb

S tím by se dalo minimálně hodně polemizovat. Nicméně jedno je jisté: běh je technicky velmi náročný pohyb. Až 50% pravidelných běžců se během roku alespoň jednou zraní.

Běhání není špatné, jen je potřeba ho zkombinovat s posilováním, abychom předešli jednostrannému přetížení.

Cvičím břicho, aby mi byly vidět břišáky

Posilovat střed těla (nejen přímý břišní sval neboli „břišáky“) je jednoznačně správné. Ten hlavní problém, proč nejsou vidět ale není ten, že by tam nebyly. Ale tím, že jsou často překryty slabší či silnější vrstvou podkožního tuku.

Nejlepší strategie jak zajistit, aby byly vidět svaly na břiše, je tím pádem shodit tuk.

A rovnou další mýtus: cvičením na břicho shodím tuk na břiše. Takhle to nefunguje, tuk nelze shazovat selektivně, tahle regulace je na našem organismu a není možné ji ovlivnit.

Nepodlehněte těmto častým mýtům, ale snažte se cvičit pravidelně a kombinujte kondiční trénink se silovým. Tím dosáhnete optimálních výsledků pro většinu vašich cílů.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků