6 pravidel zdravého stravování

11. června 2019
František Hanovec

Mnoho lidí si myslí, že správně nastavený jídelníček stojí a padá na vhodně nastavené energetické a živinové bilanci (jednoduše řečeno na tom, kolik toho sníme). Ve vidině a rychlé honbě za vysněným zhubnutím 10 kilogramů hledáme nejrůznější výživové “experty”, nutriční specialisty, nebo poradce na výživu, kteří nám sestaví dokonalý a zázračný jídelníček vypočítaný na gram přesně.

V dnešním článku si ukážeme, že ani stravovací plán vypočítaný energeticky a živinově do posledního gramu nám nemusí zajistit úspěch. Správné stravovací zvyklosti totiž rozhodně nestojí jen na živinách a energetické bilanci, ale TAKÉ na několika základních principech racionálního stravování.

Které principy to jsou?

Plánování a časová flexibilita
V dnešní době jsme zvyklí plánovat vše do posledního detailu. Začíná to plánováním větších událostí, jako jsou dovolené, oslavy, svatby, přes sportovní a volnočasové aktivity, až po návštěvu známých nebo výběr televizního programu. Málokdo se ale zamýšlí nad plánováním vlastního stravovacího režimu, a tak se stravujeme stylem “Co dům dá”.
Vhodným plánováním se dá přitom vytvořit efektivní výživový styl, který nás dokáže posunout na úroveň která nám zajistí veškeré živiny potřebné pro správné fungování organismu.
Naučme se svoji stravu plánovat předem tak, abychom měli k dispozici ty správné potraviny pro celý den. Ideální je vědět co budeme jíst na den dopředu.

Pravidelnost
Aby naše strava byla vyvážená, nezáleží pouze na tom, co sníme, ale i kdy to sníme. Je důležité zvolit si vzorec vyhovující našemu pracovnímu harmonogramu a životnímu stylu. Člověk vykonávající fyzicky náročnou práci na směny se bude stravovat jinak než například člověk, který většinu své pracovní doby tráví vsedě u počítače. Není tedy možné tvrdit, že každý by měl jíst v pravidelných 2-3 hodinových intervalech. U prvního výše zmiňovaného případu bude správná spíše nižší frekvence větších jídel (3 jídla denně), ve druhém případě můžeme zvolit vysokofrekvenční režim s menšími porcemi (5 jídel denně).
Pravidelnost stravování je jeden z rozhodujících faktorů, který určuje, co se bude po metabolické stránce s naším tělem dít. Zda budeme hubnout, přibírat, nebo se držet ve vyrovnaném metabolickém režimu.

Klid a způsob stravování
Jeden z nejdůležitějších a nejčastěji podceňovaných faktorů správného stravování. I ten nejlépe sestavený jídelníček nám bude k ničemu, pokud si na jídlo nenajdeme dostatek času a klidu. Na hlavní jídla dne, jako jsou snídaně, oběd a večeře, si udělejme vždy dostatek času. U masa, luštěnin a dalších pokrmů, které jsou náročnější na trávení, se doporučuje nezanedbávat žvýkání. Pamatujme si, že nežli jíst ve stresu a spěchu, je lepší jídlo vynechat a dát si něco menšího a lehce stravitelného, jako například kousek ovoce. Pokud je to jen trochu možné, dopřejme si jídlo v klidném prostředí bez sledování televize a telefonu v ruce.

Výběr potravin a jejich pestrost
Vhodně vyvážený jídelníček musí být pestrý a rozmanitý. Snažme se vybírat potraviny, které budou přirozené a jen minimálně průmyslově upravované, jako například ovoce a zelenina. Vhodným ukazatelem je také barevnost stravy. Čím bude strava barevnější (není řeč o umělých barvivech, ale zejména o ovoci a zelenině), tím více bude mít nutričních benefitů pro náš organismus, což se bude nejčastěji projevovat antioxidačními účinky. Snažme se o to, aby byl náš talíř co nejvíce pestrý.

Pitný režim
Pitný režim hraje ve zdravém způsobu stravování zásadní roli a dostatečné množství kvalitních tekutin je naprostým základem. Podceňování pitného režimu je největší chybou, jaké se lze v oblasti stravování dopustit. Snažme se každý den vypít doporučené množství tekutin (za normálních podmínek pro dospělého cca 2,5 – 3 dcl na každých 10 kg tělesné hmotnosti). Je důležité upravit pitný režim ve vztahu k pohybovým aktivitám a okolní teplotě. Naučme se pít v pravidelných intervalech a nečekat na pocit žízně. Snažme se nepít naráz velké množství tekutin před a ani těsně po jídle. Přijatelné množství je cca do 2,5 dcl a pokrmy s vyšším podílem organické vody není třeba zapíjet vůbec (např. okurkový salát). Naopak u jídel, která mohou dehydratovat (např. Knäckebrot, pečivo apod.) je nutné zapíjet více. Základem pitného režimu by měla být čistá voda. Vyhýbejme se slazeným nápojům, energy drinkům a džusům. Pro většinu lidí nejsou vhodné ani sportovní nápoje (“ionťáky”), které jsou určeny pro výkonnostní sportovce a obsahují značné množství cukru a soli.

Způsob našeho myšlení
Velmi podstatný a zásadní faktor správného stravování. Je to totiž náš způsob myšlení, který nejvíce ovlivňuje to, co se bude dít s naším tělem. Pokud chceme změnit styl našeho stravování, první změna musí proběhnout v nás samotných. Je důležité přesvědčit sami sebe, že není těžké jíst lépe a kvalitněji. Nestačí pouze věřit, musíme to vědět. Každá myšlenka vychází z našeho přesvědčení a vlastního uvědomění.

Závěrem si řekněme, že faktorů, které mohou ovlivnit naše stravovací zvyklosti, může být mnoho. Je třeba začít od naprostých základů a své tělo postupně adaptovat na nové změny. Jedině postupnými kroky a vědomou myslí můžeme změnit svoji stravu a svůj život k lepšímu.

Chceš zhubnout, vytvarovat postavu, ale ať zkoušíš cokoli, nedaří se to? Domluv si nezávaznou 15ti minutovou konzultaci s jedním z našich nutričních coachů, rádi ti pomůžeme nastartovat tvou přeměnu.

Objednat nezávaznou konzultaci

<< Zpět na seznam článků