Jak ovlivňuje nedostatek spánku náš výkon a postavu?

6. prosince 2021
František Hanovec

V minulém článku jsme popsali roli spánku v našem životě, jaké jsou fáze spánku a jaký efekt má nedostatek spánku na náš organismus. V tomto článku se zaměříme na dvě oblasti – fyzický výkon a postavu.

Vliv na fyzický výkon

Spánkový deficit působí prozánětlivě. Zánět se v těle může projevovat různě – od různých malých bolístek kloubů nebo svalů až po závažná onemocnění. Pokud se vyspímá málo, snižuje se navíc rychlost zotavení po tréninku, protože je utlumená proteosyntéza (proces, ve kterém se tvoří bílkoviny). Není divu, že se ráno probudíme a bolí nás celý člověk.

Kromě toho existuje mnoho studií potvrzující vliv nedostatku spánku na riziko, že dojde ke zranění sportovce. Rozdíl mezi 6 a 9 hodinami spánku může znamenat až 4x větší pravděpodobnost zranění při sportu!

V neposlední řadě málo spánku vede k poklesu nálady a nechuti ke společenské interakci. To může vést k tomu, že vynecháme trénink, protože se nám zrovna dneska nechce se s nikým bavit a radši zůstaneme doma. Co tenhle přístup může znamenat z dlouhodobého hlediska si asi můžeme sami představit.

Vliv na postavu

V našem těle se nachází 2 hormony, které nám pomáhají regulovat apetit – ghrelin a leptin. Ghrelin nám říká „mám hlad“, leptin naopak signalizuje, že jsme sytí a jít nepotřebujeme.

Nedostatek spánku zvyšuje produkci ghrelinu a tlumí produkci leptinu. To znamená, že máme víc hlad a víc toho sníme. Navíc, protože chceme zahnat únavu, podvědomě vyhledáváme jídlo, které nám rychle dodá energii (typicky sladké) nebo je kaloricky hodně vydatné (s více tuky).

Kromě změny hladiny výše uvedených hormonů dochází po období menšího přídělu spánku ke zvýšení hladiny stresového hormonu kortisolu. Vyšší hladina kortisolu uvádí tělo na delší dobu do katabolickém stavu, což znesnadňuje svalový růst. Ba naopak může vést k úbývání svalového hmoty, protože svaly naše tělo použije jako „palivo“.

Závěr

Vydatný spánek není radno podcenit. Pokud se v noci dobře a dostatečně vyspíš, budeš se cítit lépe i vypadat lépe! Kromě uvedených příkladů má spánek vliv na celou řadu dalších oblastí. Pokud tě tématika spánku zajímá, vřele doporučujeme knihu Proč spíme autora Matthew Walkera.

<< Zpět na seznam článků