Jak si vybrat osobního trenéra

17. září 2019
František Hanovec

Přemýšlíš o tom, že si najdeš osobního trenéra, abys svých cílů dosahoval rychleji? Důležité je sáhnout po tom “pravém”. Čeho si při hledání trenéra všímat a jak při finálním výběru nešlápnout vedle?

Trenér jako pomocná ruka

Osobních trenérů najdeme jen v naší malé zemičce tisíce a je těžké orientovat se v tom, který pro tebe bude tím správným.

Profese „trenér“ v sobě ve skutečnosti ukrývá několik rolí. Trenér musí být navíc tak trochu:

  • fyzioterapeutem (jeho prací je najít příčiny tvých problémů s pohybovým aparátem a řešit je)
  • lékařem (i některé nemoci souvisejí se stavem pohybového aparátu)
  • učitelem (bude tě učit nové pohyby, musí proto umět dobře komunikovat, znát průpravy a progrese jednotlivých cviků a vědět, jak zlepšit to, co ti nejde)
  • výživovým poradcem (správný jídelníček tvou snahu o zlepšení výkonnosti nebo hubnutí hodně ovlivní)
  • psychologem (měl by ti být schopen pomoct i s mentální stránkou cvičení, například se zvýšením sebedůvěry, odstraněním negativních myšlenek, strachu)
  • vědcem (pročítání studií o tréninku a výživě by mělo být jeho denním chlebem)
  • kamarádem (toto trochu s nadsázkou, ale trenéra, se kterým si nerozumíš, prostě nechceš)

Proč vlastně trénovat s trenérem? Pokud se cvičením teprve začínáš, určitě je vhodné trenéra mít alespoň na pár prvních lekcí, kdy se bude věnovat jenom tobě. Proto máme pro všechny, kteří chtějí začít s CrossFitem ve skupině, připravený OnRamp program – 8 osobních tréninků, kde tě trenér naučí, jak se správně zpevnit, jak správně cvičit a přizpůsobí všechny tréninky tvé aktuální kondici.

Díky trenérově diagnostice pohybového aparátu se dozvíš, na čem bys právě ty měl zapracovat. Nastaví ti rozumný tréninkový program podle tvých cílů a potřeb. Navrhne tréninky šité na míru a ohlídá tě, abys cviky prováděl správně.

Po absolvování několika lekcí s trenérem ti možná přijdou další zbytečné, myslíš si, že zvládáš cvičit sami. Opak je pravdou. Úplně nejlepší by bylo, kdyby každý měl svého osobního trenéra po celý život. Proto, pokud je to ve tvých možnostech, je dobré trénovat s trenérem stále, případně alespoň příležitostně. Správně zvolený trenér bude tvůj tréninkový program neustále nastavovat a posouvat tak, abys někam směřoval, zlepšoval se a dosahovali svých cílů.

Vše výše uvedené se ale bohužel nedá říct o všech trenérech. Jak si tedy vybrat toho správného, který ti bude opravdu pomáhat?

Jak odlišit dobrého trenéra od toho špatného

Jakto, že vlastně vůbec existuje něco jako „špatný trenér?“

Rozdělila bych „špatné trenéry“ na dvě skupiny. První skupina jsou trenéři, kteří jsou nevhodní pro všechny. To jsou většinou osoby, které si udělaly kurz instruktora fitness v nějaké pochybné trenérské škole, o cvičení se nijak nezajímají a s lidmi cvičí to, co je zrovna napadne. Jejich revírem jsou nepříliš vyhlášené posilovny, ale občas je najdete i v těch známějších (jak se tam dostali, těžko říct). Charakteristickým znakem je půlhodinové vykecávání o ničem, zatímco klienti chodí na páse. Následuje desetiminutové cvičení ve stylu „vystřídej co nejvíc cvičebních pomůcek“ a následně opět chůze na páse.

Druhou skupinou jsou trenéři, kteří nejsou vhodní pouze pro tebe, zatímco pro někoho jiného můžou být skvělou volbou. To je většinou případ, kdy si s trenérem nesedneš buď osobnostně, nebo ti nesedí styl jeho tréninku. Jako klasický příklad můžu uvést typickou ženskou nechuť vzpírat.

Trenér využívající prvky ze vzpírání v každém tréninku nebude vhodný pro ženu třesoucí se už při pohledu na činku, ale může být skvělým trenérem pro slečnu, kterou vzpírání baví.

Jak si vybrat toho pravého

Diagnostika a postupnost. Opravdový trenér ti vždy před zahájením tréninkového programu udělá diagnostiku, screening nebo něco tomu podobné. Jen díky tomu zjistí, jestli je u tebe vše správně rozvinuto, kde máš případné nedostatky například v nedostatečné mobilitě a svalovém zkrácení. Při následném sestavování tréninkového plánu by měl vycházet z výsledků diagnostiky a tvých cílů.

Pokud například přijde chlap s tím, že chce dát na deadlift 150 kg, ale nemá dostatečně zpevněný střed těla a nezvládá správně aktivovat hýždě, musíme ho prvně naučit tyto dvě věci a až potom začít vůbec s něčím, co připomíná deadlift. Pro mnoho klientů je toto těžké zkousnout a raději si najdou někoho, kdo s nimi bude tahat těžké mrtvoly od prvního tréninku. Zkus se přes toto přenést a věř tomu, že díky postupnému navyšování obtížnosti a zdravotnímu funkčnímu tréninku se dostaneš mnohem dál (a navíc bez obtíží).

Aktivní zájem o sport. Sám trenér by se měl nějakým způsobem hýbat (pokud mu to zdraví dovoluje).

Neustálé dotazování. Připadáš si na tréninku jako u výslechu? Ptá se trenér jak se cítíš, jestli vidíš výsledky, jestli tě něco bolí, jak se cítíš po minulém tréninku, jak se cítíš dnes, co jsi jedl? Všechny tyto otázky slouží k tomu, aby mohl trenér tvůj tréninkový plán neustále přizpůsobovat aktuálním podmínkám.

Ví, proč dělá to, co dělá. Ptej se i ty. Proč cvičíme tohle? K čemu mi je tohle? V čem mě tohle posune, zlepší? Proč mám tuhle váhu a dělám tolik opakování? Správný trenér vždy ví, proč je trénink postaven právě tak, jak je.

Recenze klientů. Ideál je, pokud má trenér webové stránky a můžeš si na nich přečíst i „recenze“ od jeho bývalých či aktuálních klientů. Pokud stránky nemá, stačí se v gymu poptat či se zeptat přímo trenéra na kontakt na některého z klientů. Pokud si je trenér svou kvalitou jistý, neměl by to pro něj být problém.

Certifikáty, ale… V tomto případě bohužel neplatí „čím více, tím lépe“. Záleží spíš na kvalitě kurzů a seminářů, jestli trenérovi dají i něco jiného než další papír do vitrínky.

Tréninkový plán na míru. Trenér by měl tréninky sestavovat přímo tobě dle tvé kondice, zdravotního stavu a podobně. Zároveň platí, že by trenér měl tréninky sice plánovat dopředu, ale měl by být schopen je dle aktuální potřeby upravit (například pokud tě bolí ruka, cítíš se unavený …).

Osobnost. Jeden z velmi důležitých bodů. Sebelepší a sebeuznávanější trenér pro tebe nebude dobrý, pokud ti osobnostně nesedne. Přijde ti tvůj trenér divný, příliš přísný, negativní, necítíš se v jeho přítomnosti dobře? Změň ho.

Jak vidíš, vybrat si trenéra je docela věda. Chceš trénovat s osobním trenérem a dosahovat svých cílů? Z našeho týmu si určitě vybereš.

Chceš pomoci nebo poradit, jak začít? Rádi ti pomůžeme a na základě tvých cílů společně vybereme to nejlepší. Ozvi se nám a udělej první krok ke změně!

chci začít

<< Zpět na seznam článků