predsevzeti

Konkrétní návod jak si dát dobré předsevzetí a dodržet ho

2. ledna 2023
František Hanovec

Nový rok 2023 je tady. A začátek roku je vždy neodmyslitelně spjatý s plánováním a nastavováním cílů a předsevzetí.

V tomto článku jsem sepsal návod, jak si předsevzetí nadefinovat, rozdělit na akční části, jaké konkrétní kroky podniknout, abychom předsevzetí naplnili, a hlavně jak to udělat, abychom u něj vydrželi. 

Definujeme svůj cíl

Cíl by měl být tzv. SMART. Jak přesně nadefinovat cíl, jsem popsal už tady. Potřebujete si určit, čeho chcete dosáhnout, do kdy a jaké to má parametry. Vágní “chci zhubnout” nebo “víc číst” či “trávit víc času s dětmi” v konečném důsledku nic neznamená a nedá se ani rozhodnout, jestli se nám podařilo cíle dosáhnout nebo ne.

Správný cíl může být například: Během roku 2023 zhubnu 5kg tuku při udržení nebo navýšení množství svalové hmoty.

Rozdělíme ho na akční části

Akční část je každá jednotlivá aktivita, která vám pomůže k dosažení vašeho cíle. Jinak řečeno, co musím udělat pro to, abych cíle dosáhl.

Budeme-li pokračovat v našem příkladu, akční části by byly:

  • dodržovat správnou životosprávu – denní příjem 2000kcal, 160g bílkovin, hodně zeleniny, omezit sladké a alkohol 
  • pravidelně cvičit – 3x týdně 60minut + 1x týdně 90-120 minut procházka
  • dostatečně spát – každou noc 8 hodin

Určíme konkrétní akční kroky

Ve chvíli, kdy máme nadefinované části, ke každé vymyslíme akční kroky, které nás k nim dovedou. Říct si, že budu pravidelně cvičit je fajn, ale taky může být březen než si všimnu, že jsem ještě nikde nebyl.

Akční kroky pro část Pravidelně cvičit:

  • projdu si možnosti, kam můžu chodit cvičit (zeptám se známých, o kterých vím, že cvičí)
  • podívám se, co nabízejí a jestli mi je daný typ cvičení blízký
  • pokud je to možné, domluvím si schůzku v daném centru pro další informace
  • koupím si vstupy a stanu se členem
  • do kalendáře si naplánuju, v jaké dny a v kolik hodin budu chodit cvičit
  • snažím se co nejdřív seznámit s ostatními (pokud je to skupinové cvičení, je to jednodušší), protože se budu mít na koho těšit

I kdyby každý krok zabral 1 den, do konce týdne už můžete začít cvičit. Akční krok je to proto, že je potřeba být akční!

Jak vydržet

Snažte se nové návyky “přilepit” k těm starým a udělat si je co nejjednodušší. Chcete jít odpoledne cvičit? Sbalte si tašku na cvičení s sebou ráno a jeďte hned z práce, protože když přijedete domů, už se vám třeba nebude chtít jít. 

Případně si z toho udělejte hru. Každý týden máte za úkol zaškrtnout 4 políčka (3x cvičení + 1x procházka). Pokud zaškrtnete všechny 4, můžete si dopřát předem definovanou odměnu – jít do kina, nedělní zákusek ke kávě nebo se za prvních 20 tréninků odměnit něčím hezkým na sebe 🙂

A to je všechno. Tohle je vyzkoušený způsob, jak dosáhnout prakticky jakéhokoli cíle. Dva důležité body, které jsou pro úspěch zásadní: vytrvalost a disciplína. Musíte vydržet dostatečně dlouhou dobu a občas se k akci donutit. Ne vždycky se nám do všeho chce, ale bez osobní disciplíny těžko budeme úspěšní.

<< Zpět na seznam článků