Více není lépe. Lépe je lépe

23. května 2022
František Hanovec

Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších výroků v oblasti tréninku a koučování. A dokonce i mimo gym můžeme tuhle mantru aplikovat. Více není lépe. Lépe je lépe.

Když se vás někdo známý zeptá: „Chtěl bych si zlepšit čas na 5km běhu, jak na to?“ Bude vaší odpovědí, aby prostě běhal ještě víc? To by mu pravděpodobně moc nepomohlo a paradoxně by mu víc prospělo běhat kratší úseky, menší objem ale rychleji.

Naše touha po větším množství se projevuje i mimo oblast fitness. Čeká nás důležitá zkouška, ale místo toho, abychom si na učení stanovili rozumné bloky nepřerušovaného času, vyčleníme si na „dobu učení“ 5 hodin s milionem přestávek a rozptýlení. A místo několika skutečných přátelství máme stovky „přátel“ na Facebooku.

Příliš často místo toho, abychom se soustředili na kvalitu a záměr svého úsilí, máme šílenou touhu udělat toho prostě víc. Ale je to skutečně řešení?

Jsem pevně přesvědčen, že více často řešením není. A navíc více může být mnohokrát to poslední, co je potřeba. Zůstaňme u tréninku a fitness. Pokud chceme být zdraví a vypadat dobře, možná bude lepší věnovat 2 hodiny navíc nákupu a přípravě jídla než jít v týdnu na 6 tréninků do gymu. Jestli chceme mít svaly, je důležitější cvik udělat správně a kontrolovaně, než to tam naflákat, abych měl o 3 opakování víc. Pokud chceme zvednout víc ve vzpírání, je potřeba si skvěle zažít techniku a potom přidávat váhu.

Stejně tak není nutný každý den silový trénink, 30minut kondičního tréninku a ještě něco navíc, abychom měli pocit, že jsme tomu dali hodně. Není potřeba každý trénink končit s pocitem, že umírám. Nejlepší dlouhodobé výsledky mají ti, kteří trénují pravidelně, podle daného plánu a chytře. I proto je dobré mít trenéra, který dokáže každý trénink upravit podle potřeby, změnit intenzitu nebo náročnost jednotlivých cviků a zajistit každému trvalý progres.

Tak pamatuj: Více není lépe. Lépe je lépe.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků