odpocinek

Vliv odpočinku na trénink a zdraví

24. dubna 2023
František Hanovec

Všichni rádi cvičíme a pravidelně sportujeme. A protože nás pohyb tak baví, vidíme silové i kondiční pokroky, které jsme udělali, trénujeme ještě víc a s větší intenzitou, protože díky tomu přece budeme mít jetě lepší výsledky ne?

Ne nutně. Cvičení, stejně jako většina věcí v životě, je o rovnováze. Čas na odpočinek je důležitou součástí každého tréninkového plánu a dokonce i profesionální sportovci si do svého týdenního tréninku plánují odpočinek.

Díky nim dáme tělu čas na zotavení z tréninků. Dobijeme si baterky a můžeme pak zase dát do dalšího tréninku všechno.

Odpočinek dává tělu prostor pro adaptaci na předchozí zátěž (= tréninky) tím můžeme zesílit a zlepšit si kondičku.

Stručně řečeno, pokud chcete dosáhnout trvalého pokroku, budete si muset občas dát nohy nahoru.

5 důvodů proč byste si měli dopřát den odpočinku

1. Svaly rostou, když odpočíváme

Odpočinek je zásadní pro obnovu a růst svalové hmoty. Svaly jsou pro nás naprosto zásadní – pro zlepšení fyzického výkonu, redukci tuku, lepší vzhled i dlouhověkost.

Trénink dodá organismu impuls pro růst svalů. Odpočinek pak dá tělu prostor, aby se tento proces mohl odehrát.

2. Prevence zranění

Pokud nebudeme odpočívat, nahromaděná únava může snadno vést ke zranění. Ať už v důsledku špatného provedení cviku, ale také zranění z přetížení, protože tělo neustále zatěžujeme a namáháme a nedopřejeme mu potřebný čas na regeneraci.

Pokud nebudeme odpočívat, nahromaděná únava může snadno vést ke zranění. Ať už v důsledku špatného provedení cviku, ale také zranění z přetížení, protože tělo neustále zatěžujeme a namáháme a nedopřejeme mu potřebný čas na regeneraci.

3. Zlepšení kondice

Příliš mnoho tréninku bez dostatečného odpočinku může dokonce zhoršit i naší kondičku. I když logika by velela, že čím víc trénujeme, tím větší progres musíme mít, není to tak vždycky.

Cvičení působí na organismus jako forma stresu, se kterou se musíme vypořádat. Pokud ale neodpočíváme, nedáme tělu možnost se se stresem vyrovnat, dopadneme stejně, jako když budeme chodit do práce bez jakéhokoli dnu volna. Dřív nebo později nám centrální nervový systém, který už další zátěž nedokáže snést, vystaví stopku.

Můžeme se tak cítit neustále unavení a vyčerpaní. Cvičení nám může připadat mnohem těžší než dřív a můžeme mít problém i s cviky, které nám dříve připadaly poměrně jednoduché.

4. Lepší tréninky

Stejně jako v rámci tréninku po pauze máme najednou dostatek energie na další interval, po jednom nebo víc dnech odpočinku zase nabereme spoustu energie a můžeme se pustit s plnou vervou do dalších tréninků.

Volno nám dá čas na reset a načerpání nových sil. Svaly nebudou unavené, my se zase na trénink těšíme a můžeme zase makat s vysokou intenzitou, kterou potřebujeme.

5. Udržitelnost

Průzkum mezi více než 2 000 lidmi zjistil, že 33 % lidí, kteří necvičí, tvrdí, že je to proto, že nemají čas.

Asi víme, že pro naprostou většinu lidí je to výmluva. Na druhou stranu, pokud se snažíme cvičit každý den, je to časově hodně náročné.

Naplánovat si tréninky dopředu a nechat si 2-3 dny volno a věnovat se ostatním radostem nebo povinostem, je dlouhodobě udržitelnější strategie než se snažit všechno stihnout za každou cenu a nemít ani vteřinu volna pro sebe.

Důležitost dnů odpočinku

Jak hodně cvičit/odpočívat? Z vlastní zkušenosti můžu říct, že 4 tréninky týdně jsou pro mě naprosto ideální. Mám dostatek času na odpočinek i na jiné záliby a zároveň si během týdne dostatečně odpočinu a mám dost energie a chuti na další trénink.

Odpočinkové dny samozřejmě můžou obsahovat taky nějakou fyzickou aktivitu – dlouhá procházka, práce na zahradě apod. Ale ideálně by neměly být fyzicky náročné a měly by poskytovat odpočinek nejen fyzický, ale i psychický.

Jsou také ideální příležitostí se pěkně protáhnout nebo si zajít do sauny, na masáž apod. Prostě tělu dát maximální možnost se zotavit.

A v neposlední řadě nezapomínat na dostatek kvalitního spánku. To platí ale samozřejmě pro každý den.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků