Definice CrossFitu je „constantly varied functional movements, executed at a high intensity“ neboli neustále se měnící funkční cviky prováděné ve vysoké intenzitě.
Variabilita a s tím spojení pestrost tréninku má spoustu výhod.
Funkční cviky jsou pak základem CrossFitového programu.
V tomto článku se zaměříme na poslední část – intenzitu a náročnost tréninku.
Jak se říká: „bez práce nejsou koláče.“ A platí to pro každý aspekt našeho života samozřejmě včetně cvičení.
Vysoká intenzita tréninku je spojená s výsledky, které díky cvičení máme. Znamená to, že se při tréninku zadýcháme, zapotíme, vystoupíme z vlastní komfortní zóny a o trochu se pokusíme posunout hranice toho, co jsme mysleli, že zvládneme, a co je pro nás limitem.
Neznamená to ale maximální úsilí pokaždé, co si nazujeme boty a pustíme se do tréninku. V CrossFit Pardubice označujeme jednotlivé části tréninku pomocí RPE (rate of percieved exertion) v rozsahu od 1 do 10. RPE 1 je velmi mírná intenzita, třeba pomalá chůze. Oproti tomu RPE 10 je maximální úsilí, které zvládneme, např. sprint na 100% na 100m. Většina našich tréninků je RPE 7-8, občas 9 a vyjímečně 10. To má celou řadu důvodů, které jsou ale mimo rozsah tohoto článku.
Je potřeba si uvědomit, že intenzita relativní ve vztahu k tomu, jak jsme dobře trénovaní, jakou máme kondičku, svalovou vytrvalost, sílu apod. Intenzita daného tréninku by pro každého měla být stejná. Náročnost jednotlivých cviků bude naopak velmi individuální.
Náročností myslíme způsob provedení daného cviku, váhu, rozsah pohybu nebo rychlost. Všechny tyhle parametry trenér ve skupinové lekci upravuje každému na míru podle jeho schopností, aby byl zachován cíl, stimul i intenzita daného tréninku.
Díky tomu je CrossFitový trénink zvládnutelný pro všechny – jak zkušené cvičence, tak i pro ty, kteří s CrossFitem nemají žádné zkušenosti a teprve s ním začínají. A zároveň díky postupnému zvyšování náročnosti můžeme pro všechny zajistit dlouhodobý a udržitelný progres.