cviceni_postava

Lepší postava bez cvičení?

5. června 2023
František Hanovec

“Viděls tu vysportovanou postavou?”
“No jo, je vidět, že na sobě maká!”

Často se o někom říká, že má vysportovanou postavu. A je pro to dobrý důvod. Dopracovat se k hezké postavě bez cvičení je takřka nemožné.

Takže asi není žádným překvapením, že pravidelný pohyb je jedním ze základních pilířů efektivního a zdravého hubnutí.

Jenže jak na to? Bude stačit 1x týdně 30 minut běh? Nebo je lepší zajít do fitka? Ale co když nemáme čas na cvičení dvě hodiny, ale jen 45 minut?

V minulém příspěvku „Zdravá strava je základ“ jsme psali, že energetická bilance (rozdíl mezi energií přijatou a vydanou) primárně rozhoduje o tom, jestli budeme hubnout nebo ne. Můžeme tedy buď snížit kalorický příjem a mít pořád hlad (fuj). Anebo se začít víc hýbat a zvýšit tak kalorický výdej.

Ideální se zdá být 3-4x týdně 40-60 minut. Protože spousta z nás je zaneprázdněná a má toho hodně – doma i v práci. Je lepší cvičit častěji a méně, než delší cvičení nárazově. 40 minut aktivity i se zahřátím a protažením by mělo zabrat maximálně 60 minut. A 60 minut, pokud pro nás cvičení bude priorita (a měla by, pokud chceme zhubnout a mít postavu, se kterou budeme spokojený), si vždycky najdeme.

Jak cvičit?

To záleží na naší aktuální fyzické kondici a stavu. Ale může to být chůze, běh, kolečkové brusle, kolo, plavání a k tomu cvičení s vlastním tělem, posilování atd.

Možná si teď hlavně holky řeknou: “Cože? Posilování? To nechci, budu mít svaly a budu jak chlap.”

Hned na začátku je můžu uklidnit, že tak to určitě nebude. Ale silový a posilovací trénink má celou řadu benefitů, které nám pomohou k lepší postavě.

1. Vytvarování svalů. Naše postava bude pevnější a bude mnohem lépe vypadat.

2. Více svalů = vyšší bazální metabolismus = spalujeme více kalorií i když nic neděláme. Protože sval ke svému “životu” potřebuje energii, pokud máme více svalů, spálí tělo samo o sobě více energie, což pomáhá při hubnutí.

3. Zmírnění / odstranění bolesti zad a krční páteře. Tohle je vedlejší pozitivní efekt posilování. Zpevnění postavy, zejména posturálních svalů, velmi často vede ke zmírnění nebo úplnému odstranění bolestí zad a krční páteře.

Velmi efektivní je pak intervalový trénink ve vysoké intenzitě, který pomůže spálit více kalorií než tradiční způsoby tréninku za stejný čas. Kromě toho dochází důsledkem intenzity tréninku ke zrychlení metabolismu a to i po skončení cvičení. Spalujeme tedy i po tréninku, přestože už máme hotovo.

CrossFit kombinuje kardio cvičení a silový i posilovací trénink do sebe, proto přináší tak skvělé výsledky. Víc o tom, co všechno se v CrossFitovém tréninku objevuje a proč jsme sepsali do tohoto článku.

Udělej změnu

Konec nudného cvičení v posilovně.
Konec monotónního běhání.

Díky CrossFitu budeš mít super fyzičku, větší sílu i lepší postavu.

Přidej se k nám a začni s CrossFitem ještě dnes!

Chci začít
<< Zpět na seznam článků