Na tréninku pracujeme na zvýšení síly nohou pro dřepy a vzpírání, budujeme silná záda pomocí shybů a staráme se o sílu ramen všemožnými tlakovými cviky. Zapojujeme ale dostatečně i „core“?
Core (česky střed těla) je zjednodušeně řečeno krunýř nebo korzet, který zevnitř drží naše tělo pohromadě a poskytuje mu oporu. Má za úkol stabilizovat náš trup, pomáhat při udržení rovnováhy, chránit vnitřní orgány, kontrolovat veškeré naše pohyby a vést je správným směrem. Bez silného středu těla se prostě nelze obejít – jak v běžném životě (například při nošení a zvedání břemen, ale i při obyčejné chůzi), tak ve sportu.
Spousta lidí si pod pojmem „core“ představí vyrýsovaný pekáč buchet. Tato představa je nesprávná. Člověk s pár kily navíc může mít mnohem silnější střed těla než vyrýsovaný chlapík s buchtami na břiše. Jakto?
Střed těla totiž není tvořen pouze břišními svaly, jak se mnohdy domníváme. Do svalů středu těla patří cca 30 svalů, které souhrnně označujeme jako LPHC complex (lumbo-pelvic-hip complex, česky bedro-kyčlo-pánevní komplex), mezi které patří například:
- Přímý sval břišní
- Příčný sval břišní
- Bránice
- Vzpřimovače páteře
- Čtyřhranný sval bederní
- Svaly pánevního dna
- Bedrokyčlostehenní sval
- Střední a malý sval hýžďový
… jak je vidět, do svalů středu těla patří mnohem více, než jen samotné břišáky. Z výše uvedeného je nám už jasné, že dělat tisíce zkracovaček a sklapovaček nám na zesílení středu těla nepomůže.
Jak tedy „core“ nejlépe aktivovat, zapojit do tréninku?
- Cvičení na balančních pomůckách (čočky, bosu, velké míče, overbally …)
- Cvičení na závěsných systémech (TRX, kruhy)
- Cvičení na hrazdě
- Varianty planku (prkna)
- Hollow hold, hollow rock
- Silový trénink (cviky s olympijskou osou)
U všech cviků je samozřejmě nutné hlídat si správné provedení.
Core trénink je vhodný pro všechny. Pokud je prováděn správně, zlepšuje držení těla, snižuje riziko bolestí zad a přetížení páteře a zlepšuje stabilitu, koordinaci i celkovou sílu jedince. Proto je vhodný jak pro profesionální a rekreační sportovce, tak pro lidi se sedavým zaměstnáním, seniory i děti. Cvičení na střed těla by zároveň mělo předcházet všem jiným cvičením a tvořit základ kondiční přípravy sportovců.
<< Zpět na seznam článků